Od inflačního kormidla k vínu. Někdejší klíčový ekonom ČNB hledá práci, nebojí se restartu
Po téměř sedm let byl v České národní bance mužem číslo jedna analytického aparátu. Jeho výstupy byly klíčové pro stanovení úrokových měr v ekonomice a zásadní pro boj s inflací i její prevenci. Po více než dvaceti letech Petr Král v závěru loňského roku z centrální banky odešel a ocitl se na trhu práce. Stal se tím symbolem celé jedné generace vytrvalých zaměstnanců s extrémní kvalifikací, kteří na svém profesním vrcholu uvažují o změně kariéry. Král totiž zvažuje vydat se na zcela novou cestou, nevylučuje přitom třeba kariéru degustátora kvalitního vína anebo byznys v turistickém ruchu.
„Hledám novou kariéru a ocenil bych vaši podporu. Pokud se doslechnete o nějakých příležitostech, pošlete mi prosím zprávu nebo přidejte komentář,“ uvedl Petr Král začátkem února na profesní síti LinkedIn. Škálu hledaných profesí přitom nastavil poměrně široce. „Hledám pozice ekonomický konzultant, ekonomický analytik, senior ekonom, novinář na volné noze nebo someliér či pracovník v cestovním ruchu,“ dodal Král.
Zběžně na síti připomněl, že od prosince 2018 do letošního ledna pracoval v České národní bance jako ředitel sekce měnové. Tento útvar má podle webu centrální banky na starosti například „zpracování analýz a dokumentů k měnové strategii ČNB a metodologii cílování inflace“, tedy základní východiska pro zachování stability cen.
V rámci své tehdejší mise Král prožil hned dva extrémní šoky, které se naplno propsaly do české ekonomiky a vynutily si masivní reakci České národní banky. Konkrétně vynulování úrokových sazeb krátce po nástupu první pandemické vlny, dále pak tuzemský inflační boom, kdy se meziroční růst cen pod významným vlivem vnějších okolností vyšplhal až na tragických 18 procent.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!