Kongres žen: Vedení českých médií skoro výhradně tvoří muži
Kongres žen se koná v ČR podruhé. Přihlásilo se na něj 1100 účastníků a účastnic. Hlavním tématem je obraz žen a jejich postavení v médiích. Podle pořadatelek i hostů akce se v médiích k důležitým otázkám vyjadřují většinou muži, ženy komentují obvykle jen zdraví, sociální věci či rodinu. Objevují se tak v roli matek, obětí či svědkyň. Mívají podřadnější úlohy, jsou pasivní, mají nižší profesní zařazení a bývají spíš jen odbornicemi na domácnost.
„Žijeme ve společnosti, kde je normální nezvat do diskusí o celospolečenských tématech ženy, kde moderátorky vypadají jako panenky, kde rozhodují o obsahu téměř výhradně muži, kde polonahé ženské tělo můžeme použít k prodeji čehokoliv,“ uvedla předsedkyně organizačního výboru kongresu Marcela Linková. Podle ní se téma rovnosti žen a mužů často bagatelizuje.
Výsledkem kongresu se stalo desatero, které by mělo pomoci situaci změnit. První je požadavek na používání mužských a ženských rodů - nejen studenti či učitelé, ale také studentky a učitelky.
Přečtěte si rozhovor s Marcelou Linkovou:
Mezi další zásady patří boj proti stereotypům, rovné zastoupení žen a mužů v diskusních pořadech, získání více žen do vedoucích pozic či odmítnutí výrobků se sexistickou reklamou. Rodině přátelské pracovní prostředí s možností dělat z domova či na částečný úvazek by mělo být i v redakcích. Pomohla by také spolupráce novinářek.
Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) média nastavují, jak se lidé budou na určité věci dívat a jak je budou hodnotit. „Ženy byly jako hlavní aktérky zobrazeny ve 23 procentech zpráv. Reportéři, kteří podávají informace o sociálních věcech a spravedlnosti, jsou ze 64 procent ženy. O kriminalitě a násilí referují ze 67 procent muži,“ uvedl.
Podle eurokomisařky Věry Jourové mají lidé v médiích moc rozhodovat o tématech i o tom, kdo a jak o nich bude mluvit. „Je důležité, aby zastoupení na rozhodování bylo vyvážené,“ uvedla Jourová ve svém videopozdravu.
Desatero kongresu žen: |
---|
Jazyk je mocný, mluvme správně - Studenti, právníci, sportovci… proč, když mluvíme i o ženách? |
Braňme se stereotypům - A kdybych byla muž, zeptal byste se taky tak? Zkuste to jinak! |
Vyžadujeme rovné zastoupení žen a mužů v diskusních pořadech. |
Trvejme na genderové vyváženosti v regulatorních orgánech - Kvóty fungují. |
Získejte víc žen do vedoucích pozic v médiích - Společnost tvoří 50 procent mužů a 50 procent žen. Proč nejsou ve vedení? |
Vytvářejme pracovní prostředí přátelské rodině - sdílené místo, částečné úvazky, práce z domova… proč ne v médiích? |
Řekněte ne produktům, které prodává sexistická reklama. |
Podporujme různost na obrazovkách i v éteru - věk, pohlaví, sexuální orientace, rasa, etnicita… na obrazovky patří vše stejně jako do života. |
Nerozdělujme svět na mužský a ženský, je jen jeden. |
Ženy, spolupracujme! - Feminismus není nadávka. |
Šéfredaktorku měl jeden ze šesti hlavních deníků, mezi 13 zástupci šéfredaktorů nebyla žádná žena. Zpravodaje a komentátory vedlo deset mužů a dvě ženy. V denících bylo deset šéfeditorů, žádná šéfeditorka.
Ženy neřídí žádný z pěti velkých zpravodajských serverů, jeden má ředitelku redakce. Zpravodajství šéfují čtyři muži a dvě ženy. Šéfeditorů je deset, šéfeditorka žádná. Ze tří celostátních televizí má ředitelku jedna. Ve veřejnoprávní České televizi zástupci ředitele, šéfové rubrik a vedoucí vydání jsou jen muži, ukazuje analýza.
Pořadatelky chtějí desatero kongresu dál prosazovat. Podle Linkové chtějí pracovat hlavně s muži, kteří jsou v médiích na nejvyšších postech.