Pivo, pro které „ne“ není odpověď | E15.cz

Pivo, pro které „ne“ není odpověď

Pivo Budweiser
Pivo Budweiser
• 
ZDROJ: archiv

Daniel Deyl, Strategie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco Budvar vyzdvihuje v antiprivatizační kampani přednosti odmítnutí („ne z nás dělá to, čím jsme“), jeho letitý rival Anheuser-Busch InBev, si na odmítání nepotrpí.

Jeden ze sloganů nové kampaně značky Budweiser Light s názvem Pro každou špatnost (v orignále Up for Whatever) zní „Pivo, které vám dnes večer perfektně pomůže odstranit ,ne‘ z vaší slovní zásoby“. Na lahvích řečeného piva se objevují různé slogany odkazující na tu či onu špatnost, k níž vám Bud Light má dopomoci. Firma nejprve na alkoholem prosáklý den sv. Patrika oznámila, že „ dneska večer je OK štípnout kohokoli, kdo není pro každou špatnost“.

Z médií se ozvaly očekávatelné výkřiky kdákavého rozhořčení, viceprezident Alexander Lambrecht se stejně očekávatelně omluvil. Pak přišel již citovaný slogan o schopnosti Budu Light vymazat „ne“ z vaší slovní zásoby. Kdákání zesílilo a Lambrecht znovu omluvně zakokrhal. Publicitu zdarma tedy u Anheuser-Buschů umějí dobře a Scanner drží firmě palce, aby ji ochota postavit se diktátu feministické korektnosti neopouštěla. Zároveň jí přeje, aby se naučila vařit slušné pivo; to by možná taky pomohlo.

Hulu a videorevoluce

Americký videoportál (nebo jak tomu říct) Hulu plánuje novou službu pro zadavatele reklamy. Namísto běžného formátu, v jehož rámci zadavatel vyrobí časově limitovaný spot, za jehož „vysílání“ pak platí, nabízí formát nový, nazvaný Custom Integrated Commercials. Spočívá v tom,že pořad bude tak dlouhý, jak bude zadavatel chtít, a bude jej vytvářet v koprodukci s Hulu. (Podobný trik zkouší i Facebook s programem Anthology.) Pak zaplatí za „vysílání“ stejně jako v prvním případě.

Obě značky, Hulu i zadavatelova, dostanou v novém produktu svoje místo; když bude zadavatel chtít pouštět pořad jinde, zaplatí Hulu licenční poplatek. Proč by kdo o takovou službu stál? Hulu spoléhá na to, že dokáže lépe než zadavatel odhadnout, co bude fungovat a co ne; že se zkrátka jeho kreativní vstup zadavateli za více peněz pořád vyplatí. Jinými slovy – tam, kde Facebook láká zadavatele množstvím údajů, jež si o uživatelích nafízloval, se Hulu jenom naparuje. Každý nechť si vybere svůj jed, blahopřeje Scanner.

Káva z cibetčího lejna zdarma

Oznámením v titulku láká e-mailová kampaň britského týdeníku The Economist. Po rozkliknutí text vysvětlí, že nejdražší káva na světě je Kopi Luwak, jejíž boby již jednou strávily cibetky. Připojena je nabídka předplatného a balíček oné drahocenné, exoticky vyráběné kávy. Autorem kampaně, jež prý nese ovoce (nepředtrávené cibetkami), je agentura Sense. Scanner smeká; i reklamu lze dělat s úrovní.

Kávová zrnaAutor: archiv
Zpracovala, či nezpracovala tato kávová zrna cibetka?

Miliarda – ale čeho?

Časopis AdWeek napsal, že firma Time prý připravila svým divákům (a zadavatelům reklamy) za posledních dvanáct měsíců miliardu videostreamingových pořadů. Sledovanost těchto pořadů ve srovnání s předcházejícím rokem stoupla o 78 procent. Ať Scanner počítá, jak počítá, nechápe, jak se to děje. Znamenalo by to, že Time spustil téměř 32 pořadů každou vteřinu. I kdyby každý z pořadů vyráběl jediný člověk po dobu jediného dne a všichni takoví lidé by pracovali bez jediného dne oddechu, musela by firma Time zaměstnávat 2,8 milionu lidí, tedy o něco více než třeba Norsko.

Spíš to bude znamenat, že všechny tyto streamy sledovala dohromady miliarda lidí, což? Tak formulovanou prezentaci jistě firmě nabídl nějaký komunikační expert, hádá Scanner.

Autor: Daniel Deyl, Strategie

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah