Rusnok se dočkal, Zeman ho zítra jmenuje do bankovní rady ČNB | E15.cz

Rusnok se dočkal, Zeman ho zítra jmenuje do bankovní rady ČNB

Rusnok se dočkal, Zeman ho zítra jmenuje do bankovní rady ČNB
Prezident Miloš Zeman (vlevo) jmenoval 25. června na Pražském hradě novým premiérem bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka (vpravo). Nahradí Petra Nečase (ODS), který minulý týden rezignoval kvůli aféře své blízké spolupracovnice Jany Nagyové. Rusnok by měl stát v čele úřednického kabinetu.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu expremiéra úřednické vlády Jiřího Rusnoka členem bankovní rady ČNB. Jmenování se očekávalo, Hrad nyní pouze upřesnil termín. Rusnok nahradí současnou členku bankovní rady Evu Zamrazilovou, které v závěru února končí šestiletý mandát.

Zeman již od nástupu do funkce před rokem avizoval, že členem bankovní rady jmenuje Rusnoka. Do konce ledna byl Rusnok premiérem prozatímní vlády, která od léta úřadovala bez vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnou. Předtím Rusnok působil jako šéf ING penzijního fondu. Dříve byl i ministrem financí a ministrem průmyslu a obchodu.

Bankovní rada ČNB je sedmičlenná. Další změny v jejím složení jsou možné v červenci 2016, kdy končí mandát guvernérovi Miroslavu Singerovi a členovi rady Kamilu Janáčkovi.

Rada České národní banky určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!