Šéf ÚOHS Rafaj zřejmě zůstane ve funkci, vláda těsně schválila nominaci | E15.cz

Šéf ÚOHS Rafaj zřejmě zůstane ve funkci, vláda těsně schválila nominaci

Petr Rafaj
Petr Rafaj
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Současný šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj by měl tuto instituci vést i dalších šest let. Jeho nominaci těsnou většinou jediného hlasu schválila vláda. Konečné slovo bude mít prezident Miloš Zeman, který šéfa ÚOHS na návrh vlády jmenuje.

„Vláda nominovala pana Rafaje a dala mu důvěru k vedení úřadu i pro druhé období, neboť pan Rafaj jej v uplynulých šesti letech vedl kvalifikovaným způsobem, ÚOHS pod jeho vedením zlepšil činnost, zkrátil lhůty pro rozhodování a netrpí žádnými skandály,“ napsal uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který návrh na jmenování Rafaje předloží hlavě státu.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček zatím rozhodnutí prezidenta nechtěl předjímat. „O rozhodnutí prezidenta republiky budeme informovat, až bude učiněno,“ sdělil. Sobotka na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že záležitost již se Zemanem konzultoval, a ten tak o jeho návrhu věděl dopředu.

O návrhu na Rafajovu nominaci kabinet už jednou jednal, shodu ale nenalezl. Ani na dnešním jednání vlády nebyla Rafajova podpora nikterak silná; nehlasoval pro něj ani jeden z ministrů za hnutí ANO a dva za KDU-ČSL. Rafaj tak prošel zejména hlasy sociálních demokratů.

„Je pravda, že naši ministři měli výhrady k té volbě, navrhovali výběrové řízení na ten post,“ uvedl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Sám se debaty neúčastnil, protože kolegům jako majitel koncernu Agrofert avizoval střet zájmů.

„Marně hledám jediný důvod, proč by měl být právě on (Rafaj) předsedou takhle důležitého úřadu a nejvíc mě na tom mrzí, že jsem na té vládě ani jediný neslyšel,“ poznamenal k návrhu ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Rafaj řekl, že ho důvěra vlády potěšila. Pokud bude předsedou jmenován, chce se zaměřit na celkové „zefektivnění fungování úřadu“. Jako příklad uvedl zkrácení lhůt u správních řízení jak u veřejných zakázek, tak u hospodářské soutěže. Právě délku řízení, která ÚOHS vede, odborníci často kritizují.

Troufne si na větší ryby?

Výše pokut uložených antimonopolním úřadem za porušení hospodářské soutěže v posledních šesti letech, kdy v čele úřadu stál Rafaj, výrazně klesla. Například v roce 2007 dosahovala téměř miliardy korun, kdežto v letech 2009 až 2011 a také v roce 2013 byla jen v řádu desítek milionů.

Podle specialistky na soutěžní právo Jitky Linhartové z advokátní kanceláře Schoenherr by měl ÚOHS častěji zahajovat řízení s firmami a více se zabývat podněty, které dostává. „Doufám, že si úřad konečně troufne i na větší firmy, jejichž jednání má největší dopad na hospodářskou soutěž a menší podnikatele,“ uvedla dnes Linhartová.

ÚOHS aktuálně dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Monitoruje poskytování veřejné podpory a dohlíží na zneužití významné tržní síly. Úřad má 239 zaměstnanců, před šesti lety jich byla polovina. ÚOHS posílil zejména počet zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek.

Rafaj byl před šesti lety nominován za ČSSD stejně jako před ním Martin Pecina. Ještě dříve střežili hospodářskou soutěž původně lidovci Stanislav Bělehrádek a Josef Bednář.

Rafaj vystřídal v létě 2009 ve vedení ÚOHS Martina Pecinu
Vizitka předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje (53), jehož nominaci na další funkční období v čele úřadu schválila vláda, a základní údaje o ÚOHS:
Petr Rafaj
Datum a místo narození: 23. června 1961 ve Valašském Meziříčí.
Vzdělání: Hornicko-geologická fakulta Vysoké škole báňské v Ostravě.
Současná funkce: předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (od 9. července 2009)
Praxe: pracoval jako stavbyvedoucí v podniku Silnice Ostrava, poté jako ekonomický ředitel firmy JEWA Export-Import.
Politická kariéra: v letech 1997 až 2009 člen ČSSD (členství ve straně ukončil v souvislosti s nástupem do čela ÚOHS); místostarosta Frýdku-Místku (1998-2002); zastupitel Moravskoslezského kraje (2000-2002); poslanec (2002-2009).
Rodina: podle dostupných údajů je ženatý a má dvě dcery.
Ostatní:
Jako poslanec byl předkladatelem zákona o zneužití významné tržní síly.
Do funkce předsedy ÚOHS ho před šesti lety jmenoval prezident Václav Klaus. V čele úřadu nahradil Martina Pecinu.
Na počátku letošního dubna kritizoval činnost ÚOHS pod Rafajovým vedením ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Činnost ÚOHS v oblasti hospodářské soutěže byla jedním slovem katastrofální,“ prohlásil Pelikán. Podle něj výše pokut uložených úřadem za porušení hospodářské soutěže v posledních šesti letech, kdy už v čele úřadu stál Rafaj, výrazně klesla.
Antimonopolní úřad na zmíněnou kritiku reagoval prohlášením, že jeho činnost za Rafajova působení byla efektivnější než v minulosti. Podle ÚOHS firmy oproti dřívějšku sankce za kartely platí, naopak některé stomilionové pokuty z dob jeho předchůdců vyzněly do ztracena.
V čele úřadu musí Rafaje formálně potvrdit prezident Miloš Zeman. Podle informací Lidových novin z konce dubna však hlava státu není s Rafajovým působením v úřadu spokojena a mohla by jeho jmenování zablokovat. Místo něj by prý mohl Zeman navrhnout do vedení ÚOHS starostu Kyjova Františka Lukla, který byl ministrem pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
ÚOHS je ústředním orgánem státní správy ČR, zabývá se ochranou hospodářské soutěže (zasahuje proti praktikám, jež ji narušují, jako jsou kartelové dohody či zneužití dominantního postavení), dohledem nad zadáváním veřejných zakázek a v monitoringu a koordinaci veřejné podpory. Od roku 2010 také dohlíží nad dodržováním zákona o významné tržní síle.
Předchůdcem ÚOHS byl Český úřad pro hospodářskou soutěž, který zahájil činnost 1. července 1991. Jeho sídlem se nestala Praha, jako obvyklé centrum orgánů státní správy, ale Brno, což mělo deklarovat nezávislost rozhodování. V roce 1992 byl tento úřad nahrazen ministerstvem pro hospodářskou soutěž. ÚOHS byl pak zřízen 11. října 1996 zákonem 273/1996 Sb., fungovat začal od 1. listopadu 1996 rovněž v Brně.
Úřad je řízen předsedou, jehož na návrh vlády jmenuje prezident republiky. Jeho funkční období je šest let a nikdo nemůže být jmenován na více než dvě funkční období. Předseda ÚOHS nesmí být členem žádné politické strany. Vedení dále tvoří tři místopředsedové.
V současnosti ÚOHS řídí Petr Rafaj. V historii úřadu je čtvrtým předsedou v pořadí, jeho předchůdci byli Stanislav Bělehrádek (1996 až 1998), Josef Bednář (1999 až 2005) a Martin Pecina (2005 až 2009).
ÚOHS zaměstnává přibližně 240 lidí, ještě před šesti lety jich byla zhruba polovina (úřad posílil kvůli oblasti veřejných zakázek). Jeho rozpočet se v posledních letech pohybuje kolem 240 milionů korun.
Je téměř pravidlem, že vysoké stamilionové pokuty udělené ÚOHS končí až u Nejvyššího správního soudu (NSS) a konečné vyřešení případů se táhne i několik let. To je i případ dvou nejvyšších sankcí - pokuty 979 milionů udělené devíti mezinárodním strojírenským holdingům v únoru 2007 (ÚOHS ji později mírně snížil, nyní ji řeší soudy) a pokuty 484 milionů korun uložené za kartel šesti stavebních spořitelen v roce 2004 (ÚOHS ji nejprve dvakrát snížil, později ji úplně zrušil soud).
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.