Veleba stáhl novelu o ČT, chce veřejné slyšení | E15.cz

Veleba stáhl novelu o ČT, chce veřejné slyšení

Veleba stáhl novelu o ČT, chce veřejné slyšení
Jan Veleba
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Senát zatím nebude jednat o koncesionářských poplatcích a platech manažerů státních firem. Oba návrhy byly staženy na žádost předkladatelů. Téma koncesionářských poplatků by se mělo před posouzením v plénu Senátu stát ještě předmětem veřejného slyšení.

První z novel by měla osvobodit od koncesionářských poplatků na pět let ty, o nichž Česká televize či Český rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci. Žádost o odklad zdůvodnil za autory novely předseda Strany práv občanů Jan Veleba mimo jiné kontroverzností návrhu. Chce proto, aby téma bylo předmětem veřejného slyšení v horní komoře, než jej Senát znovu zařadí na některou z příštích schůzí.

Osvobozeni od poplatku by měli být podle návrhu ti, jejichž poškození ve vysílání by uznaly rady obou veřejnoprávních médií či Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, případně soud, pokud by přiznal poškozenému právo na uveřejnění odpovědi či dodatečného sdělení. Senátoři také navrhují, aby byli od koncesionářského poplatku osvobozeni ti, kdo by v lednu poslali 1,2násobek roční výše poplatku jako dar ve prospěch příspěvkové organizace nebo veřejně prospěšných právnických osob.

Díky poplatkům jsou veřejnoprávní média nezávislá, připomněl Sobotka

Novelu již dříve podpořil prezident a čestný předseda Strany práv občanů Miloš Zeman. Proti se postavili mnozí politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Podle něj jsou koncesionářské poplatky zárukou toho, že Česká televize a Český rozhlas nejsou závislé na podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě a mohou nezávisle hájit veřejný zájem. Česká televize Zemanův postoj označila za útok na svou nezávislost, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby.

Senátor Libor Michálek (za Piráty) požádal o odklad novely o pravidlech pro platy manažerů státních firem kvůli tomu, že se k předloze nestihla připravit zpravodajská zpráva pro její řádné projednání. Novela o státním podniku má zavést také kvalifikační kritéria pro výběr manažerů a členů dozorčích rad státních firem. Tvůrci novely svůj návrh opírají o požadavek protikorupčního uskupení Rekonstrukce státu, aby dozorčí rady státních firem byly obsazovány odborníky a netvořily politické trafiky.

Dušan Kütner: Kdo si ještě nekopl do ČT

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!