Cena obilovin a řepky letos prudce vzrostla | E15.cz

Cena obilovin a řepky letos prudce vzrostla

obilí
obilí
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny obilovin a řepky letos v Česku podle Českého statistického úřadu prudce vzrostly. Například průměrná cena potravinářské pšenice a žita se v květnu proti loňsku zvýšila na dvojnásobek. Výrazně vzrostla i cena řepky. Vyšší ceny obilí měly v předchozích měsících společně s růstem dalších nákladů za následek zdražení pečiva na pultech obchodů. Například ceny běžného pečiva letos v červnu podle údajů ČSÚ meziročně vzrostly o 34,6 procenta, chleba o 20,7 procenta a mouky o 38,7 procenta.

Průměrná cena tuny potravinářské pšenice, která je placena prvovýrobcům, letos v květnu podle ČSÚ na tuzemském trhu činila 5687 korun, zatímco loni to bylo 2731 korun. Cena potravinářského žita se zvýšila z loňských 2294 korun za tunu na 5099 korun. Výrazně vzrostla i cena řepky - z 7565 korun v loňském roce na květnových 11 954 korun.

„Pokud se letos sklizeň povede a úroda vyjde, tak zemědělci mohou očekávat pěkné ceny a ekonomický profit z rostlinné výroby bude zajímavý,“ komentoval cenový vývoj Jiří Hrbek z ČSÚ.

Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvního odhadu ČSÚ měla být o 6,1 procenta vyšší než loňská a měla by činit 6,547 milionu tun. Úroda řepky by měla vzrůst na rekordních 1,056 milionu tun, což by proti loňsku znamenalo nárůst o 1,3 procenta.

Odhady sklizní

2010 2011 (odhad)
základní obiloviny 6 174 tis. tun 6 547 tis. tun
pšenice 4 162 tis. tun 4 456 tis. tun
žito 118 tis. tun 105 tis. tun
ječmen 1 584 tis. tun 1 651 tis. tun
řepka 1 042 tis. tun 1 056 tis. tun

Zdroj: ČSÚ

O cenách obilí rozhodnou spekulace na komoditních burzách

Podle poradce prezidenta Agrární komory Jana Záhorky se zatím vývoj cen obilí těžko odhaduje, protože v posledních letech mají na jeho ceny zásadní vliv spekulace na komoditních burzách.

„Myslím si, že teď se ceny pohnou směrem dolů, ale poté budou zase postupně narůstat na předžňovou úroveň. Burzy s tím ale mohou ještě zamíchat,“ řekl Záhorka.

„Bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet jeho cena na evropském trhu. V západní Evropě podle našich informací kvůli suchu očekávají nižší úrodu obilí. Navíc začalo pršet, takže bude mít i horší kvalitu,“ dodal viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah