Cena vepřového masa trhá rekordy a bude hůř | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Cena vepřového masa trhá rekordy a bude hůř. Za zdražováním stojí rostoucí poptávka z Číny

Barbora Pánková

Cena vepřového masa loni skokově rostla, například kýta stála více než 150 korun za kilogram, nejvíce za deset let. Další zdražení ekonomové předpokládají i letos, a to kvůli rostoucí globální poptávce, hlavně z Číny.

Ceny vepřového masa na pultech byly loni nejvyšší za poslední dekádu. Vepřová kýta v prosinci stála 150 korun za kilogram, od ledna tak její cena stoupla o zhruba 25 korun. Týká se to i výrobků z vepřového jako šunka, za kterou Češi zaplatili v listopadu 225 korun za kilogram. To znamená nárůst přibližně o 19 korun.

Přestože Česko neobchoduje s vepřovým ani živými prasaty s Čínou, do razantního zdražení v tuzemsku se promítla právě epidemie afrického moru prasat v této zemi. Čína totiž kvůli nákaze musela vybít až čtyřicet procent svých vepřů. Poptávka po mase tak vyletěla vzhůru.

Domácí produkce nestačí

Nevýhodou Česka je v tomto ohledu jeho klesající soběstačnost ve vepřovém mase. Domácí produkce loni pokryla podle odhadu ministerstva zemědělství 51 procent tuzemské spotřeby, zatímco v roce 2010 to bylo o třináct procentních bodů více.

Hlavními exportéry vepřového masa do Česka jsou Německo a Španělsko. Dohromady za loňských jedenáct měsíců bylo z těchto zemí dovezeno podle Českého statistického úřadu ať už v čerstvém, chlazeném, nebo zmrazeném stavu masa za devět miliard korun. Tyto země zároveň patří k předním dovozcům vepřového do Číny, na importu do asijské velmoci se podle čínského webu IQC insights v roce 2018 podílely z 37,5 procenta. 

Špatná zpráva pro milovníky slaniny: málo vepřů v Číně zvedne ceny i v Česku

Hladová Čína

Za loňský rok bylo dovezeno do Číny podle agentury Reuters v meziročním srovnání o 75 procent vepřového masa více, to znamená přes dva miliony tun. Kvůli zvýšenému zájmu o dodávky hlavních vývozců, kterými jsou kromě zmíněného Německa a Španělska ještě Kanada a Brazílie, jejich ceny stoupaly i pro české obchodníky.

Tuzemský přední distributor potravin Bidfood Czech Republic například nakupoval vepřové v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o třicet procent dráž. „To odpovídá navýšení až o 25 korun za kilogram, které bylo promítáno do naší prodejní ceny, posléze tedy i konečnému spotřebiteli,“ říká Jakub Trtík z nákupního oddělení Bidfoodu.

„Cena prasat a tím i vepřového masa na trhu se zvyšovala už v průběhu loňského roku, a její růst dále pokračuje,“ potvrzuje i mluvčí největšího českého obchodního řetězce Kaufland Renata Maierl.

Málo masa na trhu

Obchodníci se potýkali dále se snižováním množství dodaného masa. „Zdražení nákupní ceny a posléze snížení či úplné zrušení uzavřených kontraktů se nás velmi dotklo,“ uvádí Trtík z Bidfoodu, který nakupuje od dodavatelů v Německu, Dánsku, Nizozemsku, Španělsku a Irsku, menší množství pak i v Česku. „Museli jsme proto rozšířit portfolio našich dodavatelů,“ dodává.

„Stávalo se, že byly objednávky kráceny,“ potvrzuje také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Úplně rušení objednávek však podle něj bylo spíše minoritní záležitostí.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!