Čeští zelináři dostanou kvůli EHEC odškodnění přes šest milionů korun
Vůbec největší podíl na vyplacené částce získají Španělé, jejichž zemědělci se původně ocitli v podezření, že zdrojem nákazy jsou právě jejich okurky. Tato informace se ovšem nakonec ukázala jako nepravdivá a za „viníka“ nákazy byla označena semena pískavice pocházející z Egypta. Španělští zemědělci získají celkem 71 milionů eur, tedy 1,7 miliardy korun. Druhá největší částka - 46,3 milionu eur - připadne Polákům.
„Platby by měly být podnikům, které požádaly o podporu Evropské unie, uhrazeny do 15. října letošního roku. Podle nařízení Evropské komise si zemědělci mohli požádat o výjimečnou podporu na salátové okurky, rajčata, papriky, saláty a endivie (štěrbák) a také cukety,“ uvedl náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel. U českých zemědělců se podle něj kompenzace týkají pouze okurek a salátu, ostatní plodiny totiž v době aféry kolem bakterie EHEC v Česku ještě nerostly.
O odškodnění požádalo Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) celkem sedm českých pěstitelů, kteří zaslali fondu dohromady deset oznámení o utrpěných škodách. „Kontroly Státního zemědělského intervenčního fondu na místě a poté, co upřesnily výměry plochy, vyčíslily celkovou požadovanou částku této mimořádné podpory na přibližně 6,375 milionu korun,“ uvedl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.
Podle dřívějších informací televize Nova spočítala zelinářská unie, že čeští zemědělci kvůli bakterii EHEC přišli o 64 milionů korun. Podle unie museli čeští pěstitelé zaorat celkem 36 hektarů salátu a dva hektary okurek.
Všechny nároky farmářů na kompenzaci měla původně pokrýt částka 211 milionů eur, ale po jejich přepočítání Evropská komise dospěla k číslu 227 milionů eur a navrhla zvýšení pomoci. Členské státy EU s tímto krokem dnes souhlasily, evropská sedmadvacítka tak bude moci uspokojit všechny žadatele o pomoc.
„Navýšení rozpočtu zajistí, že našim zemědělským producentům se dostane patřičné podpory v těchto ekonomicky těžkých časech,“ uvedl eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos.
Na mimořádnou unijní podporu dosáhnou pěstitelé, jejichž produkty musely být kvůli nákaze staženy z pultů v období od 26. května až 30. června. Výše odškodnění se pohybuje maximálně na polovině prodejní ceny.
Střevní epidemie šířená bakterií enterohemoragická E.coli (EHEC) si v Evropě vyžádala životy nejméně 50 lidí, skoro všichni zemřeli v Německu. Berlínský Ústav Roberta Kocha v úterý prohlásil tuto epidemii v Německu za ukončenou. Poslední zjištěný nový případ onemocnění byl totiž hlášen před třemi týdny a od té doby se žádný nový neobjevil.