Mičánkovy lesnické firmy čeká prodej, nebo konkurz
Jeden z největších úpadků posledních let rozsahem srovnatelný s konkurzem Sazky a OP Prostějov se tak blíží do finále. O osudu Forestu a Timberu již brzy rozhodnou věřitelé. V případě firmy Less & Forest s loňským obratem 4,3 miliardy korun se tak stane 17. října, u Less & Timber provozující tři pily s obratem 1,4 miliardy ještě soud datum schůze věřitelů nestanovil.
Podstatou plánu na reorganizaci je vytvoření nových společností Nový Forest a Nový Timber převedením aktiv původních dvou firem a posléze prodej investorovi. V případě Nového Forestu již Mičánek uspořádal výběrové řízení, které vyhrál Agrofert s nabídkou 112 milionů korun. Pokud ale plán schválen nebude, z prodeje sejde a firmy skončí v konkurzu.
U Timberu se ale zřejmě Agrofert zachová jinak.
„Nabídku na koupi Nového Timberu jsme nedali. V současném stavu prodejního procesu a reorganizačního plánu se o jeho aktiva ucházet nehodláme,“ řekl výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz.
Nepovedená Babišova expanze
Agrofert Andreje Babiše vstoupil do lesnictví před třemi lety, kdy koupil firmy Uniles a Wotan Forest. Expanze se ale příliš nezdařila kvůli situaci na trhu a tvrdým podmínkám tendrů státních Lesů ČR na těžební a pěstební práce postaveným výhradně na ceně. To způsobilo ztráty mnoha firmám včetně těch pod působením Agrofertu.
Výsledky Less & Forest |
Kvůli zájmu o Mičánkova aktiva ostatně také Agrofert vycouval z věřitelských výborů Less & Forestu a Less & Timberu. Babiš totiž nedlouho před začátkem insolvenčního řízení s oběma firmami i původní holdingovou firmou Less a. s. půjčil Mičánkovi přes 300 milionů korun, a tak je teď jedním z větších věřitelů.
Celkové pohledávky činí u Less & Forest 7,5 miliardy korun, u Less & Timber o 1,6 miliardy méně. Mezi pohledávkami je ale řada podmíněných, které mimo jiné vznikly ručením či jištěním za jiné pohledávky, a jsou tak započítány vícekrát.