Počet registrovaných pálenic dál stoupá

pálenice

pálenice Zdroj: ctk

V Česku roste i v době krize počet registrovaných pěstitelských pálenic. Podle Unie destilatérů ČR jich je zhruba 600, každoročně jich přibude asi dvacítka. „Za nárůstem jsou zejména podnikatelé, kteří například vybudovali malý pivovar či zrekonstruovali statek a chtějí k tomu často navíc i provozovat pálenici,“ řekl deníku E15 předseda unie Václav Šitner.

Ne všichni ale nakonec pálenici otevřou. V současné době je tak v provozu zhruba 440 pálenic. Asi dvě třetiny se jich nachází na Moravě, třetina v Čechách. Nejvíce, téměř desetina, jich je na Uherskohradišťsku. Unie odhaduje, že letos si lidé nechají vypálit asi pět milionů litrů alkoholu, což je o pětinu více než loni. Nárůst očekává i přesto, že na Moravě vinou sucha a mrazů bude velmi nízká úroda meruněk a v některých regionech i švestek. „Silná úroda bude naopak u jablek, hrušek a peckového ovoce,“ podotkl Šitner.

Výrazně menší zájem o pálení neočekávají například v Palírně Radlík v Jílovém u Prahy. „V našem okrese je úroda poměrně dobrá. Meruňky se u nás skoro nepěstují. Naopak třešní je nejvíce za posledních pět let,“ uvedl za pálenici Kamil Kutina. „Stěžejní surovina pro pálení v naší oblasti jsou jablka a podle prvních odhadů se očekává minimálně průměrná úroda,“ dodal.

„Očekáváme pokles při výrobě slivovice, také meruněk jistě bude méně než v předchozích sezonách. Naopak jablek a hrušek bude dostatek,“ uvedla i Klára Ledajaksová z Lihovaru Poněšice u Hluboké nad Vltavou. Letošní sezona ale bude podle ní zřejmě celkově slabší než loni.

Palírny letos navíc většinou ponechají cenu za výrobu litru alkoholu stejnou jako loni. Například v Pálenici Radlík bude cena za vypálení litru padesátiprocentní pálenky z hotového kvasu 150 korun, v Poněšicích 155 korun. „Rozhodli jsme se zachovat cenu z minulé sezony. Uvědomujeme si, že lidé mají stále více hlouběji do kapsy, a nechceme je dalším zdražováním odradit,“ podotkl Kutina.