Počet registrovaných pálenic dál stoupá

Ne všichni ale nakonec pálenici otevřou. V současné době je tak v provozu zhruba 440 pálenic. Asi dvě třetiny se jich nachází na Moravě, třetina v Čechách. Nejvíce, téměř desetina, jich je na Uherskohradišťsku. Unie odhaduje, že letos si lidé nechají vypálit asi pět milionů litrů alkoholu, což je o pětinu více než loni. Nárůst očekává i přesto, že na Moravě vinou sucha a mrazů bude velmi nízká úroda meruněk a v některých regionech i švestek. „Silná úroda bude naopak u jablek, hrušek a peckového ovoce,“ podotkl Šitner.
Výrazně menší zájem o pálení neočekávají například v Palírně Radlík v Jílovém u Prahy. „V našem okrese je úroda poměrně dobrá. Meruňky se u nás skoro nepěstují. Naopak třešní je nejvíce za posledních pět let,“ uvedl za pálenici Kamil Kutina. „Stěžejní surovina pro pálení v naší oblasti jsou jablka a podle prvních odhadů se očekává minimálně průměrná úroda,“ dodal.
„Očekáváme pokles při výrobě slivovice, také meruněk jistě bude méně než v předchozích sezonách. Naopak jablek a hrušek bude dostatek,“ uvedla i Klára Ledajaksová z Lihovaru Poněšice u Hluboké nad Vltavou. Letošní sezona ale bude podle ní zřejmě celkově slabší než loni.
Palírny letos navíc většinou ponechají cenu za výrobu litru alkoholu stejnou jako loni. Například v Pálenici Radlík bude cena za vypálení litru padesátiprocentní pálenky z hotového kvasu 150 korun, v Poněšicích 155 korun. „Rozhodli jsme se zachovat cenu z minulé sezony. Uvědomujeme si, že lidé mají stále více hlouběji do kapsy, a nechceme je dalším zdražováním odradit,“ podotkl Kutina.