Povodní Odry dá na protipovodňová opatření dalších 1,5 miliardy korun | e15.cz

Povodní Odry dá na protipovodňová opatření dalších 1,5 miliardy korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za 20 let od katastrofálních povodní v roce 1997 investoval státní podnik Povodí Odry 2,1 miliardy korun do odstranění povodňových škod a zhruba dvě miliardy korun do více než 80 opatření, která mají záplavám zabránit. Dalších 17 protipovodňových opatření s předpokládanými náklady 1,5 miliardy korun podnik ještě připravuje. 

"Za velmi významné opatření považuju protipovodňovou ochranu města Bohumína, která byla dokončena až na jednu stavbu, která se teď připravuje a bude v nejbližší době realizována. A potom další velice důležitá akce, řekl bych, že s velkým dopadem, je bezpečnost vodního díla Šance a rekonstrukce, která tam nyní probíhá," řekl generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje. Povodně v roce 1997 byly jednou z nejhorších přírodních katastrof minulého století ve střední Evropě.

Od povodní v roce 1997 se podle něj změnila k lepšímu řada věcí. Jsou například lepší možnosti předpovědí a velký posun nastal také v informování záchranného systému. "Je důležité, že se vybudoval integrovaný záchranný systém, který je vzorem pro celou Českou republiku. Troufám si říct, že jsme v tom nejlepší. Máme tady integraci všech tří složek. Máme jednotný systém varování. Máme tady skutečně předpoklady pro to, abychom ho mohli dál rozvíjet," řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Pagáč řekl, že Povodí Odry vybudovalo řadu protipovodňových opatření, díky nimž už se mnohé obce takové povodně jako před 20 lety bát nemusí. "Co se týče i manipulace na nádržích a bezpečnosti vodních děl, tak jsme na tom také o mnoho lépe, protože za těch 20 let jsme řadu nádrží rekonstruovali. Jako příklad bych uvedl vodní dílo Těrlicko, kde došlo k rekonstrukci koruny hráze a zvýšení bezpečnosti bezpečnostního přelivu. Něco podobného probíhá nyní na Šancích, kde se opět zvyšuje kapacita bezpečnostního přelivu," řekl ředitel.

Opatření, která je ještě třeba vybudovat, se týkají především horního toku řeky Opavy. Jejich součástí je i stavba nádrže Nové Heřminovy. "To je velký blok akcí, které budeme realizovat. Skládá se z několika částí. Je to samostatná přehrada Nové Heřminovy a na to navazující opatření na vodních tocích v městě Krnově, Zátoru, Branticích, s dopadem až po město Opavu," řekl Pagáč.

Budování některých těchto staveb už také začalo. "Jako příklad bych uvedl suché nádrže Lichnov 3, Lichnov 5. Rozjeli jsme letos výstavbu suché nádrže Jelení. Ale to hlavní nás teprve čeká, a to je nádrž Nové Heřminovy, kde předpokládáme výstavbu někdy po roce 2020," řekl Pagáč.

Vondrák řekl, že se hovoří i o možnosti dalšího dobudování sítě radarů. "Stále více nás sužují bleskové povodně a ty jsou dány tím, že se nedají regulovat prostřednictvím různých přehrad. Ty je třeba nějakým způsobem odhadnout, kde nastanou, a v podstatě co jediné můžete udělat - ochránit majetek a životy lidí, kteří v těch oblastech žijí. A k tomu právě potřebujeme ty lokální radary, ale potřebujeme k tomu i matematické modely, které se snaží odhadnout, kudy se povodňová vlna bude šířit," řekl hejtman. S vytvářením modelů povodní může podle něj pomoci i ostravský superpočítač.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější

Newslettery