Produkce masa v Česku mírně klesla, naopak výkup mléka vzrostl

Produkce masa loni stoupla jen v prvním čtvrtletí, a to o 1,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí klesla o 0,7 procenta, ve třetím o dvě procenta a v posledním o 1,5 procenta. Produkce vepřového, která obnáší víc než polovinu celkové výroby masa v ČR, loni klesla o 3,5 procenta na 227 739 tun.
Hlavním důvodem poklesu produkce vepřového je podle ředitele Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jana Stibala snižující se výkupní cena prasat. Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat loni klesly o 12 procent.
Cena padá hlavně kvůli přebytkům na trhu, které přineslo ruské embargo na dovoz potravin. „Stejný vývoj má i Německo, tam je ten pokles 4,5 procenta,“ uvedl Stibal. Naopak se podle něj zvýšil export do jihovýchodní Asie.
Ministerstvo zemědělství uvedlo, že se stavy zvířat v Česku snaží zvyšovat. „Kdyby nebylo kroků, které ministerstvo podniklo, tak by ve statisticice nebyl pokles 3,5 procenta, ale okolo sedmi až deseti procent,“ dodal Stibal.
Ministerstvo například loni zvýšilo podporu na ozdravování chovů. V tzv. nákazovém fondu bylo 1,1 miliardy korun, z toho 720 milionů mohli využít chovatelé prasat. Chovatelé také poprvé mohli žádat o náhradu všech nákladů spojených například s dezinfekcí, deratizací, ošetřením vody nebo na laboratorní vyšetření.
Bilance zahraničního obchodu s živými prasaty od prosince 2014 do loňského listopadu byla kladná. Živá prasata se dovážela z Německa, Dánska, Polska a Nizozemska a vyvážela se na Slovensko, do Maďarska a Německa. Obchod s vepřovým masem loni prohloubil schodek, maso pocházelo hlavně z Německa, Španělska a Polska. Dominantní postavení ve vývozu zaujímalo Slovensko.
Výroba skopového byla nižší o pět procent, kozího o 4,9 procenta a koňského o 43,4 procenta. Naopak u hovězího a telecího byl nárůst 4,2 procenta a u drůbežího 1,3 procenta.
Projevila se i poptávka mimo EU
„Zdánlivě pozitivní zprávu - meziroční nárůst produkce hovězího masa - si lze vysvětlit výkyvy na trhu s mlékem. Celá řada chovatelů totiž pod tlakem snižujících se cen za mléko převedla chovy dojených krav na krávy masné,“ řekla mluvčí Agrární komory Dana Večeřová. Podle ní hrála roli i poptávka po hovězím v EU i mimo unii.
Ceny mléka se loni propadly o 17,2 procenta na průměrných 7,86 korun za litr. V zahraničním obchodě s mlékem a mléčnými výrobky od prosince 2014 do listopadu 2015 výrazně převyšoval vývoz nad dovozem.
Na obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se nejvíce podílelo Německo a Slovensko v obou směrech, na dovozu také Polsko a vývozu Itálie. Ceny jatečných kuřat zůstaly téměř stejné jako v předchozím roce a ceny jatečného skotu se zvýšily o 2,7 procenta.