Řetězce láká fresh byznys | e15.cz

Řetězce láká fresh byznys. Kvůli rostoucí poptávce mění prodejny

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na rostoucí poptávce Čechů po čerstvých ovocných šťávách nebo zeleninových salátech se pokoušejí svézt už i tradiční obchodní řetězce. Investují do oddělených prostor, často hned u vstupu do prodejny, nabízejících tento takzvaný fresh sortiment.

„Albert Fresh Bistro najdou zákazníci ve všech v obchodech Albert, a to na jednom místě v prodejně,“ potvrdil mluvčí řetězce Jiří Mareček s tím, že kromě zmíněných potravin zahrnuje wrapy, polévky, bagety nebo sendviče. Konkurenční Lidl zavedl regál s těmito produkty zatím ve stovce obchodů. „V průběhu jara bychom takto chtěli uspořádat všechny naše prodejny,“ uvedla mluvčí Zuzana Holá.

Zmíněné řetězce mají podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy jedny z největších projektů na změnu uspořádání prodejen, kam patří i budování fresh koutků. Na kolik je vyšly, ale společnosti nesdělily a sumy nemá k dispozici ani svaz.  

„Vybudování těchto míst probíhalo v rámci rekonstrukcí prodejen, do kterých jsme v uplynulých letech investovali miliardy korun,“ uvedl pouze Mareček. Podobně mluví také Lidl, který loni dal za dvanáct nových poboček a zahájení stavby logistického centra v Buštěhradu tři miliardy korun. 

Řetězce, které oslovil deník E15, věří, že poptávka po fresh produktech, bude nadále sílit. „Lidé je chtějí a jsou ochotni si za ně připlatit,“ uvedl Prouza. To potvrzuje i loňský průzkum sítě salaterií Ugo spadající pod nápojáře Kofola ČeskoSlovensko, podle kterého desetině respondentů dokonce nevadilo zaplatit za čerstvé potraviny o padesát procent více.

Rostoucí spotřebu ovoce a zeleniny potvrzují také data ministerstva zemědělství a Českého statistického úřadu. Konzumace čerstvého ovoce podle nich vzrostla od roku 1950 o 23 kilogramů na osobu za rok na 86 kilogramů v roce 2018, meziročně to znamenalo čtyři kila navíc. Spotřeba čerstvé zeleniny stoupla od roku 1950 o dvanáct kilogramů na osobu za rok na předloňských 87 kilo.

Fresh produkty oddělily od ostatního sortimentu i další řetězce. „Čerstvé produkty určené k přímé spotřebě si mohou zákazníci zakoupit na každé z našich prodejen v boxu Penny s sebou,“ uvedl mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík s tím, že řetězec loni tento sortiment posílil. Největší tuzemský obchodní řetězec Kaufland zase zavedl vitríny K-to go. „Nyní je To go vitrína různých velikostí ve 45 prodejnách a nadále ji rozšiřujeme do dalších obchodů,“ doplnila mluvčí sítě Renata Maierl.

Podíl tohoto sortimentu na celkových tržbách však nevyčíslila žádná z oslovených společností. „Z pohledu celé naší nabídky tvoří produkty z Albert Fresh Bistra malou část segmentu. Ale dynamicky rostoucí,“ řekl Mareček.   

Řetězec Tesco vyšší poptávku potvrzuje také, ale zmíněný sortiment nemá v prodejnách soustředěný jen na jednom místě. „Současné uspořádání na prodejní ploše je dostatečné,“ řekl mluvčí Václav Koukolíček. Globus zase otevírá menší prodejny Globus Fresh v blízkosti svých hypermarketů. V roce 2018 otevřel jednu v Pardubicích a nedávno také další na pražském Pankráci, kde je součástí i restaurace.  

Do modernizací prodejen a dalšího rozvoje své sítě investovaly obchodní řetězce loni podle dat svazu 20 miliard korun. To je téměř polovina toho, co proinvestovaly v letech 2015 až 2018, tedy 46 miliard korun. „Z projektů, o kterých víme, to bude letos znovu dvacet miliard, možná o něco více,“ dodal Prouza.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější