Silvestr 2019: Opít se vyjde levněji než loni | e15.cz

Silvestr 2019: Opít se bude levnější než loni, jídlo na oslavu se ale prodraží

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za občerstvení na silvestrovskou party si letos Češi připlatí. Z potravin, které vybral server E15, se oproti loňsku nejvíce zvýšila cena u masných výrobků, mírně také zdražila zelenina nebo chléb. Naopak alkoholické nápoje s výjimkou červeného vína zlevnily.

Milovníci masa sáhnou při výrobě obložených talířů do peněženky hlouběji. Vepřová šunka zdražila letos v listopadu podle Českého statistického úřadu meziročně o 16 korun na 225 korun za kilogram. Ještě více se zvýšila cena tvrdého salámu poličanu, a to o 29 korun na 235 korun za kilogram, to znamená meziroční nárůst o 14 procent. 

Připlatí si však také vegetariáni, mírně se zvýšily i ceny zeleniny. Kilogram paprik zdražil v listopadu meziročně o tři koruny na 58 korun. Kilogram rajčat pak zdražil dokonce o 11 korun na téměř 51 korun. Nárůst cen zeleniny je připisován především suchu v posledních letech. 

Mírně se v listopadu zvýšila oproti loňsku také cena chleba. Kilogram zdražil o tři koruny na 26 korun. Jedná se zároveň o nejvyšší cenu za posledních pět let.

Naopak kdo chce do občerstvení zařadit také vajíčka nebo sýr, utratí za ně méně. Kilogram eidamu zlevnil v listopadu meziročně o sedm korun na 150 korun. Nicméně ve srovnání s dobou před pěti lety se jedná o nárůst 45 korun za kilogram.

Cena za balení deseti vajec se snížila o šest korun na 31 korun. Přede dvěma lety to bylo 50 korun, razantní nárůst ceny vajec v průběhu roku 2017 byl připisován fipronilové kauze. Na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu se tehdy objevily vejce obsahujících tento přípravek proti blechám, vším a klíšťatům, a musely být odstaveny miliony nosnic.

Zásobení domácího baru na silvestra vyjde letos stejně draho nebo dokonce levněji. Litr bílého vína v listopadu meziročně zlevnil o tři koruny na 97 korun. Půl litru světlého ležáku v lahvi stálo téměř stejně, a to 22 korun. Naopak červené víno mírně zdražilo, cena za litr se zvýšila o korunu na necelých sto korun.

Kdo holduje během oslav konce roku i něčemu tvrdšímu k pití, vyjde ho to letos o něco levněji. Litr vodky v listopadu meziročně zlevnil o 4 koruny na 269 korun, její cena se snižuje poslední tři roky. Zlevnil také litr tuzemáku, a to o sedm korun na 255 korun za litr.    

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější