Tendr lesů může pomoci Babišovu lesnickému byznysu

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: ctk

Znovu po dvou letech vyhlásily Lesy ČR tendr na dodávku sadebního materiálu. K největším dodavatelům nyní patří společnosti Školky Mcely, Lesoškolky a Školky Opolany. Velkou šanci vylepšit svůj lesnický a dříve ztrátový byznys ale dostane i Wotan Forest ze skupiny Agrofert miliardáře a ministra financí Andreje Babiše.

Wotan se totiž letos stal jedním z lídrů právě na trhu pěstování sazenic, když odkoupil devět školařských středisek od zkrachovalého Less&Forestu podnikatele Jana Mičánka.

„Cílem je zajištění dodávek sadebního materiálu pro zajištění obnovy lesa na lesních závodech.,“ uvedl mluvčí státních lesů Zbyněk Boublík.

Smlouva na dva roky

„V zadávacím řízení bude uzavřena rámcová smlouva na dva roky se všemi uchazeči, kteří prokážou splnění kvalifikačních předpokladů. O dílčí zakázky na dodávky konkrétně specifikovaného sadebního materiálu pak budou účastníci rámcové smlouvy soutěžit v minitendrech,“ dodal.

Zakázka podle Boublíka pokrývá běžnou roční spotřebu lesních závodů. Není tak do ní započítáno množství sazenic, které bude potřeba na připravovaný projekt zalesňování Krušných hor. Na něm již Lesy ČR spolupracují s Úřadem práce při náboru lidí pro práce se zalesňováním spojené.

Největší producent sazenic

Smlouva mezi dceřinou firmou Wotanu, společností Blata Obiloviny, a insolvenční správkyní Less & Forestu Monikou Cihelkovou o prodeji lesních školek z konkurzní podstaty Mičánkovy firmy byla podepsána letos v létě. Ještě na jaře chtěl Agrofert koupit celý byznys zkrachovalé jedničky na lesnicko-dřevařském trhu, z obchodu ale kvůli průtahům sešlo. Nakonec ale Agrofert a Wotan Forest získal alespoň část.

„Získáním devíti školkařských středisek s produkcí osm až deset milionů kusů sazenic za rok se Wotan stal největším producentem sazenic lesních dřevin s tržním podílem zhruba 25 procent,“ řekl po podepsání smlouvy serveru E15.cz výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz. Do té doby Wotan Forest provozoval dvanáct lesních školek.

Wotanu pomohlo převzetí školek
Andrej Babiš vstoupil do lesnicko-dřevařského byznysu před třemi lety, kdy koupil právě Wotan Forest a také společnost Uniles. Obě firmy ale tehdy zápasily se ztrátou a naděje na zlepšení přitom kvůli přísným tendrům státních Lesů ČR na pěstební a těžební práce postavených jen na ceně příliš velká nebyla. Ztráta Wotan Forestu činila v roce 2011 celkem 163 milionů, předloni pak zhruba polovinu. Loni se ale již přehoupl do černých čísel a dosáhl zisku 12 milionů. Sesterský Uniles pak vydělal 33 milionů čistého.
Jedním z důvodů lepšího hospodaření Wotan Forestu byla přitom právě skutečnost, že od Unilesu loni převzal všechny jeho školkařské aktivity. Wotan naopak Unilesu předal tři své zakázky získané v tendrech státních Lesů ČR. Pro letošek Uniles plánuje stejný zisk jako loni, Wotan pak ještě o něco vyšší.