Zkrachovalá lesnická firma Less & Forest je v konkurzu

Jan Mičánek

Jan Mičánek Zdroj: E15 Robert Zlatohlavek

Bývalá lesnická jednička s kdysi čtyřmiliardovým obratem, společnost Less & Forest, spadla do konkurzu. O práci kvůli tomu přijdou asi tři stovky lidí z celé republiky. O přeměně reorganizace v konkurz rozhodl Krajský soud v Praze, který tak vyhověl návrhu dlužníka.

Podle majitele zkrachovalého holdingu Less Jana Mičánka je důvodem konkurzu opakované odvolávání státních Lesů České republiky proti reorganizačnímu plánu. Státní firma tvrdí, že tento plán negarantuje ochranu práv Lesů ČR coby věřitele.

„S tím se nedá dost dobře bojovat, protože je to celé nastavené tak, že se mohou odvolávat třeba dva roky. A to samozřejmě z pohledu investora ani z našeho pohledu nejde do nekonečna protahovat,“ řekl agentuře ČTK Mičánek, který je přesvědčen o tom, že Lesy ČR odvoláním nemohou získat pro svou pozici žádnou výhodu. „Je to obstrukce, která vede k tomu, že řádově 300 lidí dostane výpověď,“ dodal.

Podmíněný přístup k budoucím výnosům

Lesy ČR podle mluvčího Zbyňka Boublíka neodmítaly reorganizaci jako takovou, ale musely odmítnout její nastavení, tedy parametry obsažené v reorganizačním plánu. „Reorganizační plán byl přitom výslovně odmítnut třemi věřiteli, jedním z nich byly Lesy ČR. Většina věřitelů přitom reorganizační plán nepodporovala,“ uvedl Boublík.

K důvodům odmítnutí doplnil, že Lesy ČR byly reorganizačním plánem zařazeny do skupiny věřitelů, která měla mít přístup pouze k budoucím výnosům Less & Forest, a to přístup pouze podmíněný. „Z reorganizačního plánu také nebylo zřejmé, z čeho by mohly být uspokojovány některé pohledávky Lesů ČR, které jsou předmětem soudních sporů s Less & Forest,“ doplnil mluvčí.

O práci podle Mičánka přijdou lidé z celé republiky, zejména z malých vesnic. „To jsou především lidé, kteří jsou zaměstnaní na různých traktorech, vyvážecích soupravách, harvestorech (víceoperačních strojích používaných při těžbě), odvozních soupravách, ve školkách a tak dále,“ uvedl. Celkově podle něj holding stále zaměstnává asi 700 lidí.

Agrofert nabídku stáhl

Nástupnickou společnost Nový Forest měl podle reorganizačního plánu koupit za 112 milionů korun Agrofert, jehož majitelem je ministr financí Andrej Babiš (ANO). Less & Forest skončila v úpadku předloni na podzim s povolením reorganizace a Agrofert byl jedním z členů věřitelského výboru.

Nakonec ale svoji nabídku na koupi stáhl. Tím, že odstoupil od smlouvy o úplatném převodu listinných cenných papírů, se podle dlužníka stal schválený reorganizační plán nesplnitelným. „Je potřeba k tomu říct, že Agrofert z mého pohledu projevil velkou trpělivost, ta smlouva byla celá napsaná tak, že mohli odstoupit už v říjnu,“ podotkl Mičánek.

Zájem o některá aktiva trvá

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky bude mít Babišova firma o některá aktiva zájem. „Pokusíme se je v konkurzu získat skrze aukce,“ naznačil budoucí postup skupiny Andreje Babiše Hanzelka. Oproti reorganizaci prý bude tento způsob pro Agrofert pracnější, zdlouhavější, ale patrně levnější. Na tom, že Less & Forest skončil v konkurzu a restrukturalizace se neuskuteční, budou podle Hanzelky paradoxně tratit věřitelé včetně LČR.

Potíže skupiny Less
Less & Forest byl členem skupiny Less, která zajišťovala zakázky pro Lesy ČR. Less & Forest hospodařil na čtvrtině státních lesů a v roce 2012 činily jeho výnosy 4,14 miliardy korun. Do společnosti Nový Forest byla převedena provozní aktiva, v původní firmě Less & Forest zůstal majetek, pohledávky a spory.
Podle informací ze začátku insolvenčního řízení dlužily firmy skupiny Less bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun. Měly také závazky z faktoringových smluv zhruba 311 milionů a závazky z bankovních záruk přibližně 493 milionů korun.
Kromě Less & Forest se v úpadku ocitly i další dvě velké firmy Mičánkova lesnického impéria, a to firma Less & Timber provozující v Česku tři pily, a Less a.s., která fungovala jako zastřešující společnost celého holdingu. Zatímco Less & Timber má povolenou reorganizaci, Less je stejně jako Less & Forest v konkurzu. „To ale byla jen firma, která držela majetkové podíly a poskytovala služby, především účetnictví, právní služby, správu majetku a tak dále,“ dodal Mičánek.