Řepka se v EU více pěstuje jen v Estonsku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Žlutý mor se rozrůstá Českem. Řepka se v EU více pěstuje jen v Estonsku

Kateřina Baranová

Česká republika je jedním z největších pěstitelů řepky olejky. Více půdy osázené žlutou plodinou má v Evropské unii už jen Estonsko. O řepce se v posledních dnech mluví kvůli tomu, že Česko pokryl žlutý pyl. Ten ale z řepky nepochází.

Začátkem 90. let se řepka pěstovala na sedmi až devíti procentech orné půdy, dneska už na téměř 22 procentech. To platí i pro kukuřici. „Obě tyto plodiny jsou totiž velice náročné na půdu. Dochází tak k jejímu velkému vyčerpávání,“ vysvětlil odborník na zemědělství, životní prostředí a venkov František Havlát (51).

Problém nastává i kvůli klesající živočišné výrobě. „Do půdy nevracíme organickou hmotu v podobě statkových hnojiv. Půda nám degraduje, špatně zadržuje vodu, a tím pádem i málo vzdoruje suchu, protože to jsou propojené nádoby,“ řekl Havlát.

Projekt českého letadla je před krachem. Investice od malajsijského expremiéra nedopluly

„Hrozí, že tady do deseti let nebude voda. Máme ji sice i v podzemních zdrojích, ale o dva metry méně, než by měla být, což je alarmující,“ upozornil Havlát s tím, že jediná cesta je předělat zemědělskou politiku. Tak nešťastně totiž podle něj nebyla nastavena ani za minulého režimu. 

„Musíme se vrátit k tradičnímu hospodaření: návrat k šesti- až devítihonným osevním postupům, vrátit minimálně jednu velkou dobytčí jednotku na hektar, nezabírat dál ornou půdu, zmenšit půdní bloky na maximálně 20 až 30 hektarů a využívat lehčí techniku do 15 tun,“ dodal. V EU pěstuje řepku na větší ploše než Česko jen Estonsko.


Další zprávy z domova i zahraničí čtěte na webu blesk.cz >>>

Čtěte fakta a mýty o řepce na stránkách webu reflex.cz >>>

Bojovým tancem za záchranu Libeňského mostu? Prohlédněte si protest proti jeho zbourání
Sežeňte osm podpisů a budeme pokračovat. ANO a ČSSD kladou podmínky Trojkoalici
„Koupím si, co budu chtít.“ Uplynuly tři roky od průlomového interview s Babišem
Evropská unie výrazně zvýšila ochranu včel, omezuje používání insekticidů

Autor: Kateřina Baranová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!