Pražská Fata Morgana. Startup umí přenést vaše vidění napříč světem do AR brýlí

Bohuslav Paule a Ondřej Barva, Pocet Virtuality

Bohuslav Paule a Ondřej Barva, Pocet Virtuality Zdroj: Michael Tomeš

Petr Weikert

Pokud by se měla práce start-upu Pocket Virtuality popsat jedním slovem, byla by to teleportace. Tento futuristický termín nejlépe vystihuje, co pražští vývojáři v oblasti rozšířené reality nabízejí. Speciálními brýlemi dokážou naskenovat vaše okolí, do kterého pak může vstoupit kdokoliv kdekoliv na světě. Opravy složitých průmyslových celků, prototypování nebo jen školení pro obsluhu strojů napříč kontinenty ještě nikdy nebylo jednodušší.

Nástroj vytvořený start-upem Pocket Virtuality nese výmluvný název Fata Morgana. „Žijeme v době, kdy mají firmy závody po celém světě. Kvalifikovaní zaměstnanci musejí kvůli školení, opravám nebo údržbě cestovat na velké vzdálenosti. S využitím našeho produktu tohle odpadá a lidé se mohou spojit, jako by byli spolu na jednom místě,“ popisuje Ondřej Barva, business development manager firmy. Fata Morgana podle něj řeší také nedostatek vzdělaných specialistů v průmyslu i jejich fluktuaci.

V praxi to funguje tak, že s brýlemi pro rozšířenou realitu, ať už jsou to Apple Vision Pro, Microsoft HoloLens či Magic Leap, může specialista zůstat doma a dívat se očima prvosledového pracovníka. Ten může nerušeně nadále provádět svou práci, ale díky dodatečným informacím v prostoru (značky, popisky, 3D modely) má větší jistotu. Specialista má pak k dispozici rychlý sken okolí prvosledového pracovníka, takže má vždy perfektní přehled o situaci.  

Díky pokročilým technologiím dokážou brýle reálný svět překrýt přesně umístěnou digitální vrstvou. A tak můžete například zvýraznit, které šroubky je nutné povolit a v jakém pořadí.  

Fata Morgana má ale širší využití – uplatní se třeba v architektuře při umisťování staveb, ve stavebnictví při průběžné dokumentaci stavby, v produktovém vývoji při vizualizaci vyvíjených produktů nebo na veletrzích při prezentaci výrobků. „Důležité je, že produkt mohou využívat i lidé, kteří nejsou počítačoví experti. Z praxe od našeho zákazníka víme, že když například řidiči ještěrky dáte brýle, aby vyzkoušel zásobovat nově připravovaný stroj materiálem, dá vám hned zpětnou vazbu, kde se vejde, kde nevytočí, a podle toho můžete projekt upravit ještě před zahájením vlastní realizace,“ doplňuje ředitel firmy Bohuslav Paule.  

Stejně tak najde Fata Morgana využití při veletrhu. Firmy své obrovské produkty často nedokážou dostat na výstavní plochu nebo ne ve všech jejich konfiguracích. Pomocí rozšířené reality můžete ukázat vnitřek stroje či například zobrazit k vaší technologii brzdové soustavy vlaku i celou lokomotivu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!