Amati: výrobce hudebních nástrojů má zachránit krizový manažer | e15.cz

Amati se pokouší o záchranu, do vedení usedl krizový manažer

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Věhlasný kraslický výrobce hudebních nástrojů Amati – Denak se pokusí restartovat svůj byznys. Firma, která je od počátku listopadu oficiálně v úpadku, angažovala nového šéfa Jiřího Melničuka. Ten dříve vedl Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova a v posledních letech se živí jako profesionální krizový manažer. Podle hlasů z firmy bude Amati nutně potřebovat pro úspěšný přerod nový kapitál, první zájemci už přitom klepou na dveře.

 

„Řešíme nyní výhled firmy v horizontu dnů, cílem je udržet co největší hodnotu podniku,“ uvádí insolvenční správce Amati – Denak Lukáš Zrůst. Podle dřívějšího vyjádření jednatele Amati – Denak Jiřího Štípka pro E15 bude prvním úkolem Melničuka připravit firmu na reorganizaci.

Společnost, která krom insolvence řeší i exekuční příkaz na více než 100 milionů korun, už má prý na stole několik nabídek od potenciálních investorů. Situace výrobce hudebnin je prý taková, že nový kapitál potřebuje co nejdříve, rozhodnutí by mohlo padnout v příštích dvou týdnech.  

Melničuk v posledních letech pomáhal postavit se na nohy například výrobci oblečení pro Policii České republiky Xena Praha, neratovické Velvaně produkující autokosmetiku včetně legendárního Fridexu či výrobci zabezpečovací techniky Aranea Systems. Samotné Amati se v posledních měsících potýká se složitou byznysovou situací spojenou s dluhem kolem 140 milionů korun. Obchodní problémy firmy vedly k potížím s výplatami mezd, které vyvrcholily v polovině září podáním insolvenčního návrhu věřiteli z řad zaměstnanců firmy, kterým Amati dlužila ve mzdách kolem 2,2 milionu korun.

Vedení podniku chce jako cestu z insolvence navrhnout restrukturalizaci, která by firmu nesoucí světoznámou značku Amati, pod kterou spadá i výroba nástrojů Václav František Červený, mohla zachránit před krachem. Rozhodující slovo ale bude mít britský vlastník Amati, společnost Geneva BrassWind Limited, která ovládá pět sedmin firmy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah