Američané koupili Miconex, výrobce high-tech z Liberce
„Nákup Miconexu rozšíří naše možnosti v oblasti speciálních výrobních procesů a rozšíří náš tržní záběr v polovodičovém segmentu,“ řekl k akvizici šéf UCT Jim Scholhammer. Liberecký byznys za poslední rok utržil miliardu korun a vydělal kolem 75 milionů korun čistého, provozní zisk byl zhruba o čtvrtinu vyšší. „Spojení podstatně zvýší naše obchodní příležitosti,“ dodal Veselovský z Miconexu.
UCT vyplatí zakladatelům firmy 370 milionů korun v hotovosti a přidá 500 tisíc kusů svých akcií. Ty se momentálně na burze Nasdaq obchodují v přepočtu po 190 korunách za kus, balík akcií má tedy hodnotu kolem stovky milionů korun. Stejná suma čeká na bývalé společníky firmy v případě, že se v příštích dvou letech podaří naplnit výkonnostní cíle nového zámořského majitele. Ty ale firmy odmítly komentovat.
Americká UCT, jejíž burzovní hodnota je kolem šesti miliard korun, financovala nákup podle svých slov prostřednictvím hotovosti ze své asijské větve. „Očekáváme, že akvizice zvýší náš zisk na akcii za třetí fiskální čtvrtletí o jeden až dva dolarové centy,“ dodal Scholhammer z UCT, jehož akcie za poslední rok takřka o pětinu propadly. UCT vzniklo v roce 1991 v kalifornském Heywardu. Liberecký Miconex se na trzích přesného obrábění, svařování a zpracování vysokopevnostních plastů pohybuje od roku 2005.