Argentina znárodní majetek Repsolu, Španělsko hrozí odvetou

Zestátnění YPF má umožnit zemi získat kontrolu nad produkcí ropy. Podle návrhu by centrální vláda měla po znárodnění vlastnit 51 procent YPF a zbývajících 49 procent bude rozděleno mezi vlády jednotlivých regionů.
Španělsko již minulý týden varovalo, že případné znárodnění značně poškodí vztahy mezi oběma zeměmi a Argentina se může stát „mezinárodním vyděděncem“. Španělsko je největším zahraničním investorem v Argentině.
YPF je největší argentinskou společností a tržní hodnota firmy nyní činí 13,6 miliardy USD (257,4 miliardy Kč). Repsol v YPF vlastní podíl 57 procent. Pro Repsol je YPF velmi důležitá, protože se na celkových rezervách ropy a zemního plynu, jimiž Repsol disponuje, podílí asi ze 42 procent. Podle odhadů má Repsol celkové rezervy kolem 2,1 miliardy barelů ropy.
Prezidentka Cristina Fernándezová k rozhodnutí o znárodnění dodala, že průzkum a těžba ropy a zemního plynu jsou veřejným státním zájmem a zajištění dodávek prioritou. Dovoz paliv do země se loni více než zdvojnásobil na 9,4 miliardy USD.
Podle Evropské komise znárodnění YPF vyšle negativní signál investorům, domácím i zahraničním, a vážně poškodí podnikatelské prostředí v zemi. Negativně hodnotí rozhodnutí i analytici.
„Vidíme to jako negativní pro dlouhodobý investiční výhled Argentiny, který je již nyní špatný, a věříme, že by to mohlo vyvolat částečné stažení zahraničních firem působících v zemi i v dalších sektorech,“ uvedl ekonom společnosti Capital Economics Michael Henderson.