Lithium v Česku - stále není jasné, zda se těžba vyplatí | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Babiš brojí proti memorandu o lithiu. Stále přitom není jasné, jestli se těžba vyplatí

Michal TomešJan Stuchlík

Nejasná zůstává kromě rentability těžby lithia i případná role státu v cínoveckém projektu. 

Premiér v demisi Andrej Babiš si stojí za tím, že je memorandum o těžbě lithia neplatné. Uvedl to po zasedání vlády, na kterém o tom jednal s ministrem průmyslu Tomášem Hünerem.

Toho pověřil, aby vyjednal právní nezávaznost dokumentu se společností Geomet, jež vlastní australský European Metals Holding.Babiš se odvolával na říjnové usnesení Sněmovny, která po vládě před volbami požadovala zrušení memoranda.

Hüner sklidil v uplynulých dnech kritiku od Andreje Babiše kvůli tomu, že měl bez vědomí premiéra v demisi vyjednávat dodatek k memorandu. Obsah dodatku sice ministerstvo průmyslu nezveřejnilo, podle zdrojů obeznámených s jednáním měl být jeho součástí oboustranný souhlas, že memorandum bude považováno za právně nezávazný dokument, z něhož nevyplývá žádná právní odpovědnost.

Glosa Jany Havligerové: Hüner má průšvih

Babiš rovněž uvedl, že by se na průzkumu ložisek lithia měl podílet státní podnik Diamo. O jeho roli se spekulovalo loni v létě, tehdy však zástupci firmy nebyli schopni říct, zda je podobný projekt v možnostech firmy. Odborníci o účasti Diama na projektu přitom pochybují i nyní.

Milena Šandová, ředitelka Těžařské unie, připomíná, že stále není jisté, jestli těžba vůbec bude ekonomická. Neexistuje ověřený a rentabilní způsob, jak lithium z horniny na Cínovci dostat. Geomet do průzkumu doposud investoval 350 milionů korun.

U dvou ze čtyř průzkumných území získal předchozí souhlas se stanovením dobývacího prostoru, čímž získal přednostní právo na těžbu.

Do těžby lithia by se mohl zapojit stát

Podle analýz, které loni schválila vláda, existují dvě možnosti, jak by se stát mohl na těžbě podílet. Buď vytvoří s EMH společný podnik, o čemž se ale podle zástupců EMH nijak detailně nejednalo. Nebo by stát musel Geomet od EMH odkoupit, vládní materiály hovoří o částkách v jednotkách miliard korun.

Babiš na otázku, jak by se Diamo mělo k těžbě majetkově dostat, neodpověděl. Uvedl však, že se neobává případné arbitráže.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!