Bohemia Energy končí. Statisíce lidí musejí najít nového dodavatele, levnějších energií se nedočkají
Situace na trhu energií v Česku se v posledních týdnech vyhrotila a stala se i horkým politickým tématem. Kvůli skokovému nárůstu cen a očekávanému dalšímu zdražování energií čelí zákaznická centra dodavatelů extrémnímu náporu klientů. Někteří dodavatelé - například MND - již zastavili příjem zákazníků od zatím fungující konkurence. A v této situaci včera oznámil jeden z největších dodavatelů energií v Česku, Bohemia Energy, ukončení podnikatelské činnosti. Skupina k níž patří i firmy Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie, obsluhuje celkem na 900 tisíc zákazníků.
„Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat. Bohemia Energy jsme založili před více než 15 lety a naším posláním bylo být vždy spolehlivým a výhodným dodavatelem energií. Důvěra více než milionu zákazníků byla ohromným závazkem a posouvala nás neustále kupředu k poskytování co nejlepších služeb,“ řekl majitel skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík.
Na vině jsou stoupající velkoobchodní ceny elektřiny a plynu. Cena elektřiny na pražské energetické burze PXE pro příští rok aktuálně vystoupala na 148,11 eura (asi 3750 korun) za megawatthodinu – v meziročním srovnání je trojnásobná. Velkoobchodní cena plynu roste ještě výrazněji – meziročně vystoupala na čtyřnásobek. Pro příští rok se nyní plyn obchoduje za 59,3 eura (asi 1500 korun) za megawatthodinu.
Za razantním nárůstem cen na burze stojí jak obchodování s emisními povolenkami, tak i čekání na zprovoznění Nord Stream 2. Evropa se teď potýká i se sníženým objemem dodávek plynu do Evropy, který ceny energií rovněž žene nahoru. V následujících měsících se ale podle analytiků očekává opětovné oživení jeho dodávek, cena by tak měla poklesnout.
Firmy se zbavují zákazníků
Mnoho dodavatelů energií v posledních dnech informovalo své zákazníky o nutné změně cen, které vzrostou o desítky procent či rovnou násobky. Dodavatelé odůvodnili své kroky tím, že za současné situace raketového růstu cen už nejsou schopni dodávat energie za původních podmínek, které slíbili při uzavření smlouvy. To je i případ Bohemia Energy.
Podle společnosti innogy se i další prodejci snaží svých zákazníků buď zbavit, nebo je rychle převést na výrazně vyšší ceny. „Volají nám zoufalí zákazníci konkurenčních firem, že jim dodavatel vypověděl smlouvu se zafixovanou cenou nebo poslal k podpisu dodatek se značným nárůstem ceny. Akvizice nových zákazníků nám raketově rostou, za poslední týden je to nárůst o 200 procent,“ uvedl ředitel innogy pro maloobchod a marketing David Konvalina.
Podobný dříve jen těžko představitelný trend potvrzuje také ČEZ. „Na naše call centrum volá každý den zhruba dvojnásobek zákazníků, než je běžné. Často jsou jim nabízeny produkty navázané na současné vysoké ceny na burzách,“ řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Deník E15 již minulý týden přinesl varování, že by mohla skončit až čtvrtina z 80 dodavatelských subjektů. „Kapitálově slabší a menší dodavatelé skončí nebo silně oslabí – zejména ti, kteří nabízeli dlouhodobou fixaci ceny, ale energie na burze nakupovali jen s malým předstihem. Věřili, že cena buď klesne, nebo zůstane stejná, ale nastal opak a v současné době dodávají za podstatně nižší než nákupní ceny,“ popsal situaci energetický expert a prezident poradenské společnosti Deloitte Josef Kotrba.
Obětí se často stávají spotřebitelé
Energetický regulační úřad v posledních týdnech již několikrát upozornil na výrazný nárůst případů, kdy se výrobci elektřiny snaží vyvázat ze smluvního závazku dodávky elektřiny, a to různým účelovým zpochybňováním platnosti smluvních ujednání. Důvodem byl právě extrémní nárůst cen elektřiny a snaha výrobců prodat nyní elektřinu výhodněji. Mluvčí úřadu Michal Kebort uvedl, že na úřad se jen během září obrátilo až 300 spotřebitelů, kteří měli produkt s fixovanou, respektive garantovanou cenou, který se jim teď jejich dodavatel snaží ukončit.
Nastala tak těžko představitelná situace, kdy se místo boje o zákazníka dodavatelé klientů dokonce cíleně zbavovali. Přitom většina zákazníků se jistě domnívala, že uzavření smlouvy na dobu určitou s fixovanou cenou je právě před takovými cenovými výkyvy ochrání. „Lidé si stěžují nejenom na předčasné ukončení fixace ceny. Velkým otazníkem je také to, jakým způsobem tyto společnosti přesvědčují spotřebitele, aby z fixovaných produktů přešli na pohyblivé ceny určované burzou. To je totiž pravý opak jistoty, kterou nabízí fixace,“ říká předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Dražší energie pro statisíce lidí
Zákazníky i po pádu Bohemia Energy stále přibírají největší firmy na trhu, jako je ČEZ nebo Pražská energetika. Nabízené podmínky pro nové zájemce ale zpravidla nejsou tak výhodné jako pro současné klienty.
Situace však nejvíce dopadne na zmíněných 900 tisíc klientů firem ze skupiny Bohemia Energy: ti budou muset využít institutu takzvaného dodavatele poslední instance – dodávat a účtovat energie jim nově budou firmy ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská a innogy. „O zákazníka bude postaráno, ale za elektřinu zaplatí několikanásobek toho co, má sjednáno ve smlouvě,” potvrdil partner společnosti EY Blahoslav Němeček. „ERÚ schválil metodiku, jak se cena stanoví. Běží to na principu věcného usměrnění, což znamená, že k nákladům, za které to dodavatel nakoupí na spotovém trhu, si může přirazit ještě přiměřenou marži a s ní to vyúčtuje zákazníkovi. Je to tedy na nových dodavatelích, ale určující jsou ceny na spotovém trhu a ty jsou na úplně jiné úrovni, než mají zákazníci ve smlouvách,“ dodal.
„Nabídka pro nové klienty samozřejmě reflektuje obchodní ceny na trhu, je ale stále daleko výhodnější než produkty, do kterých zákazníky nutí někteří alternativní dodavatelé,“ řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Elektřinu pro nové klienty zdražil i ČEZ – stávající zákazníci mají cenu tříleté fixace 2149 korun za megawatthodinu bez DPH, zákazníci nyní přecházející od jiných dodavatelů budou za megawatthodinu platit 3229 korun. I to je stále nižší cena, než jakou nabízela například firma Europe Easy Energy, a to 3400 korun.
„Pro naše stávající zákazníky se nic nemění. Jejich smlouvy, podmínky, včetně fixaci, zůstávají stejné. Cena se nemění. Zároveň ale reagujeme na zvýšenou poptávku ze strany potencionálních zákazníků, kteří nyní opouštějí své dodavatele a hledají stabilní alternativu. Pro ty jsme proto připravili nové tarify, které reflektuji fakt, že pro ně musíme zajistit potřebnou kapacitu elektřiny na současném rozkolísaném trhu,“ komentoval situaci mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Politické téma
Proti účtování spotové ceny se v průběhu středy ohradil premiér Andrej Babiš (ANO). Vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří se budou starat o zákazníky končící skupiny Bohemia Energy.
Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by se ERÚ měl s dodavateli poslední instance domluvit na tom, aby poskytovali energii v jednotných cenách únosných pro zákazníky. Radní ERÚ Kusý reagoval, že to bude úřad intenzivně řešit. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka jako možné krátkodobé řešení skokového růstu cen energií zmínil škrtnutí DPH, jako dlouhodobé řešení ale zdůraznil nutnost zavedení systému, který by „navracel“ miliardy odvedené na emisních povolenkách zpět do tuzemských firem a domácností a efektivní dotační program na systémy ekologické tvorby a uchovávání elektrické energie.