Brexit může ohrozit naše investice v Británii, varuje Airbus své pracovníky

Továrna Airbusu v britském Broughtonu

Továrna Airbusu v britském Broughtonu Zdroj: Airbus

Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group varoval svých 15 tisíc zaměstnanců v Británii před riziky spojenými s možným odchodem země z Evropské unie. Firma v dopisu zaměstnancům upozornila, že výsledek referenda o setrvání v EU, které se bude konat 23. června, by mohl mít vliv na její budoucí investice v Británii.

„Všichni si musíme uvědomovat, že budoucí investice do značné míry závisejí na ekonomickém prostředí,“ píše se v dopisu podepsaném provozním ředitelem skupiny Airbus Tomem Williamsem a šéfem jejích britských aktivit Paulem Kahnem. Firma již dříve vyjádřila přesvědčení, že její britské aktivity jsou díky členství v EU konkurenceschopnější.

„Náš podnikatelský model je založen na možnosti neomezeného pohybu zboží, lidí a myšlenek v rámci Evropy. Nedomníváme se, že odchod (z EU) zvýší konkurenceschopnost britských aktivit,“ píše Airbus v dopisu. „Ve skutečnosti se domníváme, že naši pozici může zlepšit, pokud Británie zůstane aktivní při reformování EU,“ dodává.

Konzervativní poslanec Peter Bone podporující vystoupení Británie z EU tvrdí, že Airbus ignoruje ekonomická rizika spojená se setrváním v unii. Tu označuje za „klub, který nám znemožňuje uzavírat vlastní obchodní dohody se zbytkem světa“.

Na rizika brexitu upozornila i automobilka BMW

Řada vedoucích představitelů podnikatelského sektoru podle něj názor Airbusu nesdílí. „Mnoho firem, které bojují se stálým vměšováním EU a s pravidly, jež jsou nastavena ve prospěch několika vybraných nadnárodních subjektů, říká, že na tom budeme lépe mimo (EU),“ cituje poslance server BBC.

Na rizika spojená s případným vystoupením Británie z EU již minulý měsíc upozornila své britské zaměstnance německá automobilka BMW.

Firma poukázala na „významný přínos“ ze strany volného pohybu osob v rámci EU, který umožňuje „rychlý přesun znalostí expertů“. Uvedla také, že se nelze spoléhat na to, že by Británie po vystoupení z EU měla zaručen volný obchod s členskými zeměmi unie.

Británie pozastavila Airbusu exportní podporu
Britské úřady zmrazily všechny žádosti evropského výrobce letecké techniky Airbus o exportní úvěry kvůli prověřování činnosti zahraničních zprostředkovatelů firmy. Informoval o tom dnes server BBC. Britský úřad SFO, jenž vyšetřuje závažné případy podvodů a korupce, nyní podle serveru prověřuje dokumentaci o využívání zahraničních zprostředkovatelů, kterou mu firma Airbus poskytla.

Airbus před třemi dny oznámil, že v žádostech o exportní podporu odhalil nesrovnalosti, o kterých informoval britský úřad pro financování exportu UKEF. Ten dnes uvedl, že tyto nesrovnalosti se týkají využívání zprostředkovatelů u některých kontraktů na letouny firmy Airbus. „UKEF obdržel od Airbusu informace týkající se jeho zahraničních zprostředkovatelů. Tyto informace předal SFO,“ sdělil úřad agentuře Reuters.

Airbus předpokládá, že v letošním roce dodá zákazníkům více než 650 letadel. Podle agentury Reuters by delší pozastavení britské podpory mohlo mít dopad na dodávky 39 či více letadel.

Británie obvykle poskytuje exportní podporu Airbusu ve spolupráci s Německem a Francií. V těchto třech zemích se vyrábí většina součástek pro letadla Airbus, píše server BBC.