Břidlicová revoluce do Evropy nikdy nedorazí, míní šéf plynárenské unie | E15.cz

Břidlicová revoluce do Evropy nikdy nedorazí, míní šéf plynárenské unie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Bilfinger SE, Flickr.com (CC-BY-ND 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozmach těžby plynu z břidlicových hornin v USA pomohl snížit tamní ceny energií a některé evropské vlády by teď chtěly vydat stejnou cestou. Revoluce v těžbě břidlicového plynu po americkém způsobu se ale v Evropě neuskuteční, prohlásil šéf Mezinárodní plynárenské unie (IGU) Jerome Ferrier.

„Nemůžete opakovat (americkou zkušenost) v Evropě,“ řekl Jerome Ferrier v britské BBC. Dodal, že „politici váhají přijmout rozvoj (těžby z) břidlic“.

Šéf IGU řekl, že rozvoj břidlicového plynu naráží na odpor v Británii a v Polsku a v „žádném případě“ nenastane ve Francii. Jiné země, včetně Německa, Rumunska a Bulharska, uvalily moratoria na kontroverzní technologii zvanou hydraulické frakování, která se používá k těžbě z břidlicových hornin.

Stačí i konvenční plyn

Podle Ferriera je „škoda“, že se možnost těžby plynu z břidlic zkoumat nebude. „Budoucnost plynu (ale) nezávisí na břidlicovém plynu - konvenčního plynu je dostatek na více než století,“ sdělil.

Vyslovil se zároveň pro určování cen uhlíku, které by omezily využití uhlí. Při jeho spalování vzniká velké množství oxidu uhličitého, se kterým se spojuje globální oteplování. Evropská komise v roce 2005 zavedla systém obchodu s emisními povolenkami s cílem snižovat objem vypuštěných skleníkových plynů. Na snižování emisí ale tento systém neměl vliv, především proto, že cena uhlíku je moc nízká.

Těžaři žádají poplatky za uhlík

Pro stanování ceny uhlíku na celosvětové úrovni se tento týden vyslovily velké evropské ropné a plynárenské společnosti jako Statoil nebo Total. Vlády vyzvaly, aby stanovily globální cenu emisí uhlíku. To by mohlo dramaticky změnit podíly uhlí a zemního plynu v energetickém mixu.

Velké americké energetické firmy se ale k iniciativě nepřipojily. Šéf těžebního gigantu ExxonMobil Rex Tillerson v úterý poukázal na to, že emise oxidu uhličitého v USA klesají, přestože ceny uhlíku se v zemi nestanovují. Za nižšími emisemi stojí čistší břidlicový plyn, který nahrazuje uhlí. Podle šéfa IGU Ferriera ale k takovému vývoji v Evropě nedojde.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah