Cenu boje s oteplováním určí technologie, skladování uhlíku vše zlevní | E15.cz

Cenu boje s oteplováním určí technologie, skladování uhlíku vše zlevní

Kanadská společnost SaskPower staví první uhelnou elektrárnu na světě, která z vypouštěných spalin dokáže extrahovat uhlík a připravit jej k uložení
Kanadská společnost SaskPower staví první uhelnou elektrárnu na světě, která z vypouštěných spalin dokáže extrahovat uhlík a připravit jej k uložení
• 
ZDROJ: SaskPower

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud svět nepřijme další opatření pro snižování emisí skleníkových plynů, nepodaří se udržet oteplování planety do roku 2100 na hranici dvou stupňů Celsia. Tak zní závěr Mezinárodního panelu pro klimatickou změnu (IPCC). Pro splnění tohoto cíle by však musel podíl nízkouhlíkových zdrojů energie vzrůst už v roce 2050 zhruba na trojnásobek oproti roku 2010, tedy na 50 až 60 procent.

Vědci v IPCC odhadují, že takový boj s emisemi by si vyžádal jen mírné náklady. Místo odhadovaného růstu 1,6 procenta ročně by svět bohatl tempem 1,54 procenta. „Jinými slovy, úroveň bohatství, kterého bychom dosáhli v roce 2050, dosáhneme o rok či dva později,“ říká Jim Skea, místopředseda třetí pracovní skupiny IPCC. V tomto odhadu však nejsou zohledněny pozitivní vedlejší dopady na přírodu či čistotu ovzduší.

Potíž je v tom, že tato cena za boj s klimatickou změnou může výrazně narůst, pokud nepůjde brzy použít technologii skladování uhlíku při spalování fosilních paliv. Bez ní se náklady zvednou 1,5násobně.

V energetice, která se podílí na emisích CO2 ze tří čtvrtin, se svět podle vědců neobejde bez jaderné energie a obnovitelných zdrojů. Klíčové nicméně budou úspory energií, do nichž bude třeba investovat vůbec nejvyšší částky. V průmyslu lze s nynějšími technologiemi snížit spotřebu o čtvrtinu, ale investicím brání vyšší počáteční náklady a nedostatek informací.

V budovách je možné energetickou náročnost srazit až o 90 procent. „Odstranění dotací na fosilní paliva, což může být v řadě zemí sociálně problematické, může snížit emise o 15 procent,“ dodává Skea. IPCC však nedává vládám jasný recept, jak firmy a domácnosti k investicím a změnám chování motivovat.

Bedřich Moldan: Klimatické změny už teď jasně vidí čeští zemědělci

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.