Cenu boje s oteplováním určí technologie, skladování uhlíku vše zlevní

Vědci v IPCC odhadují, že takový boj s emisemi by si vyžádal jen mírné náklady. Místo odhadovaného růstu 1,6 procenta ročně by svět bohatl tempem 1,54 procenta. „Jinými slovy, úroveň bohatství, kterého bychom dosáhli v roce 2050, dosáhneme o rok či dva později,“ říká Jim Skea, místopředseda třetí pracovní skupiny IPCC. V tomto odhadu však nejsou zohledněny pozitivní vedlejší dopady na přírodu či čistotu ovzduší.
Potíž je v tom, že tato cena za boj s klimatickou změnou může výrazně narůst, pokud nepůjde brzy použít technologii skladování uhlíku při spalování fosilních paliv. Bez ní se náklady zvednou 1,5násobně.
V energetice, která se podílí na emisích CO2 ze tří čtvrtin, se svět podle vědců neobejde bez jaderné energie a obnovitelných zdrojů. Klíčové nicméně budou úspory energií, do nichž bude třeba investovat vůbec nejvyšší částky. V průmyslu lze s nynějšími technologiemi snížit spotřebu o čtvrtinu, ale investicím brání vyšší počáteční náklady a nedostatek informací.
V budovách je možné energetickou náročnost srazit až o 90 procent. „Odstranění dotací na fosilní paliva, což může být v řadě zemí sociálně problematické, může snížit emise o 15 procent,“ dodává Skea. IPCC však nedává vládám jasný recept, jak firmy a domácnosti k investicím a změnám chování motivovat.
Bedřich Moldan: Klimatické změny už teď jasně vidí čeští zemědělci