Češi získali miliardový uranový důl v Mongolsku | E15.cz

Češi získali miliardový uranový důl v Mongolsku

Češi získali miliardový uranový důl v Mongolsku
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vojtěch Blažek, E15

Jaroslav Bukovský

Česká firma Uranium Industry začne příští rok dobývat uran v Mongolsku. Těžební licenci získala od vlády v Ulánbátaru po tříletém snažení jako jediná z tvrdé mezinárodní konkurence. Ta čítala třeba ruský gigant Rosatom, francouzskou Arevu nebo čínskou CNC. Zatímco zvučná jména světového byznysu s uranem mohou zatím pouze brázdit mongolské pláně a pátrat po nalezištích cenné suroviny, Uranium Industry může začít s těžbou ložiska v hodnotě kolem půl miliardy dolarů.

Firma jedná v Mongolsku o třech dalších průzkumných licencích. Pokud by pak získala svolení k těžbě i zde, kontroloval by český kapitál naleziště se zásobami kolem 120 tisíc tun uranu. To je zhruba tolik, jako Česko vytěžilo za celou svou historii. „Konkurence naší firmou trochu pohrdala, o to jsme ale měli lepší východisko,“ uvádí šéf Uranium Industry Milan Klečka o jednáních s mongolskou vládou.

Dohodě předcházel červencový nákup průzkumných licencí od kanadské těžební firmy Denison Mines za 20 milionů dolarů. „Uranium Industry cílí na uranová ložiska v zemích, se kterými má Česko historicky blízké vztahy,“ říká David Cates, šéf Denisonu, který se po obchodu s českou firmou z Mongolska stáhl.

Cenné zkušenosti

Přednostní právo na nákup vytěžené suroviny má podle smlouvy Česká republika. Firma hodlá uran nabídnout nejprve ČEZ, pokud by z obchodu sešlo, putoval by artikl na komoditní burzu. „V takovém případě by bylo možné očekávat zájem především ze strany Indie a Číny,“ dodává Klečka.

Podle něho pomohla k získání těžebních práv vedle letité zkušenosti Česka v oboru i reputace českého státního podniku Diamo a jeho zkušenosti s rekultivací uranových dolů po ukončení těžby. S přípravnými pracemi začne český těžař příští rok na jaře. Důl s životností 15 let by měl za současných tržních podmínek vydělat kolem čtvrt miliardy dolarů.

Návrat k růstu

Uran přitom svým těžařům v uplynulé dekádě příliš radosti nenadělal. Zatímco v roce 2007 se libra váhy radioaktivní suroviny prodávala i za 140 dolarů, od globální finanční krize do současnosti propadla cena zhruba o tři čtvrtiny. V posledním roce se ale situace v uranovém byznysu mění. Radioaktivní prvek je tak uprostřed léta dokonce jedinou komoditou na světě, které se nejen vyhnul v posledním roce pokles cen, ale která vzbuzuje růstové naděje.

Od loňského léta vzrostla cena uranu o 27 procent, surovina pro výrobu jaderného paliva do elektráren se tak stala suverénně nejvýnosnější komoditou. Vedle většího zájmu o jádro ze strany velkých asijských ekonomik pomáhají komoditě rovněž plány některých vlád na zvýšení strategických zásob této suroviny.

Cena uranu v posledních pěti letech

„Vláda má v plánu vytvořit během příštích několika let zásobu 15 tisíc tun uranu,“ uvedl v závěru července s odvoláním na nejmenovaného vysokého úředníka indické vlády tamní deník Sunday. „Zástupci indické vlády sondovali možnosti získání licence na těžbu mongolského uranu,“ potvrdil indický apetit i Milan Klečka, šéf české těžařské firmy Uranium Industry, která jako první zahraniční hráč v Mongolsku v příštím roce chystá spuštění důlních prací.

„Poptávka po uranu dlouhodobě poroste. Japonsko je připraveno restartovat svůj jaderný průmysl, více suroviny budou v příštích letech potřebovat i Čína, Indie a Jižní Korea,“ soudí uranový expert Michael Allison pro portál Seeking Alpha. Podle prognóz zámořské finanční skupiny H. C. Wainwright & Co. zdolá cena uranu ještě letos padesátidolarovou hranici. To by při nynějších cenách pod 40 dolarů za libru znamenalo více než čtvrtinový růst.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!