České domácnosti jen se sluncem a bateriemi nevystačí, ve světě se ale situace obrací | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

České domácnosti jen se sluncem a bateriemi nevystačí, ve světě se ale situace obrací

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Rychlý rozvoj fotovoltaiky a domácích baterií oživuje myšlenku energetické decentralizace, která byla od počátku s obnovitelnými zdroji spojená. Cestu udává Austrálie a Elon Musk.

Podle expertů by česká domácnost vybavená solárními panely a baterií nemusela využívat dodávky ze sítě až téměř tři čtvrtě roku od začátku jara do konce podzimu. "Zimní měsíce, kdy solární elektrárna vyrábí méně, ale stále musí pokrývat elektřina z distribuční sítě. Proto se běžné domácnosti úplně odstřižení nevyplatí," říká programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Ještě větší potenciál než v Evropě mají solární elektrárny a baterie na jiných kontinentech. Například v Africe nebo odlehlých oblastech Indie je zlevňující fotovoltaika klíčem k zajištění dodávek elektřiny chudším domácnostem. Počet aktivních spotřebitelů energie roste také v Austrálii, kde energii ze slunce využívají dva miliony domácností, což je stokrát více než v České republice.

Musk si věří, odkoupil akcie Tesly za více než půl miliardy

Právě v Austrálii, konkrétně jejím státu Jižní Austrálie, se daří i velkokapacitním bateriovým úložištím. Důvodů je hned několik. Tím hlavním přitom je, že v tomto australském státě už není žádný zdroj základního zatížení, tedy takový, který vyrábí elektřinu nepřetržitě. Uhelné elektrárny jsou již odstavené a ty plynové fungují jako záloha a zvýšením své výroby dorovnávají případnou nadměrnou spotřebu.

Základní zatížení tak dodávají zdroje s kolísavým výkonem, jako je vítr a slunce, jejichž souhrnný výkon už dosáhl tří gigawattů. Pro představu, tři gigawatty mají Jižní Austrálii dohromady i zmíněné plynové elektrárny. Když se pak k nestabilitě sítě přidá i intenzivní využívání klimatizací spolu s nedostatečným elektrickým propojením s okolními státy, pravděpodobnost výpadku elektřiny se zvyšuje. To se také potvrdilo po odstavení poslední uhelné elektrárny v roce 2016, po níž nastala série blackoutů.

V té chvíli zavětřil svou příležitost spoluzakladatel Tesly Elon Musk, který na svém twitteru nabídl, že jeho firma u protinožců postaví velkokapacitní úložiště. Musk se zároveň zavázal, že pokud do sta dnů od uzavření smlouvy nestihne vybudovat farmu baterií o výkonu sto megawattů, dodá ji zcela zdarma.

Aktuální chladné počasí zvyšuje spotřebu plynu i elektřiny v ČR

To, že jsou Muskovy baterie v Austrálii skutečně účinným nástrojem k zamezení blackoutů, se ukázalo hned po jejich spuštění. Hlavní výhodou baterií obecně je jejich rychlá reakce v řádu milisekund, čímž doplňují špičkové zdroje, které mohou naběhnout hned po nich. Po roce vyrovnávání frekvence v síti je navíc zřejmé, že stomegawattová baterie dává smysl i ekonomicky.

Provozovatel úložiště, francouzská společnost Neoen, totiž během stabilizace sítě zákonitě odebírá elektřinu v době, kdy je nejlevnější, a dodává ji zas tehdy, kdy je nejdražší.

Obří úložiště tak firmě Neoen hned v prvním roce přinesla zhruba 29 milionů australských dolarů, v přepočtu zhruba 460 milionů korun. Kdyby takový zisk provozovatel baterií vykázal i v následujících letech, investice by se mu vrátila do tří let.

Máme tolik vody, že nás jiné zdroje energie dlouho nelákaly, říká gruzínská ministryně energetiky

Je však nutné dodat, že co se týká návratnosti, je v tomto měřítku Jižní Austrálie specifická. Vysoké výdělky provozovatele umožňuje právě nestabilita tamní sítě, která pumpuje ceny elektřiny nahoru.

Část expertů však zastává optimistické postoje. "To, co se ve světě stalo s fotovoltaikou, potká i trh s bateriemi. Pomůže další technologický pokrok, ale hlavně výnosy z rozsahu. Do pěti let by podle projekcí největších bateriových firem mohly ceny baterií oproti dnešku klesnout o 40 procent," předjímá Tomáš Kazda z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, který se vývoji akumulátorů věnuje a má v této oblasti i svůj vlastní patent.

Jak uspět v digitální době? Více v novém magazínu E15. Objednávejte zde >>>

Jak uspět v digitální době? Nový magazín E15

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!