České obrněnce míří do Libye

BVP 2 ve výzbroji AČR

BVP 2 ve výzbroji AČR Zdroj: www.army.cz

Pavel Otto
České zbrojovky stojí před miliardovým obchodem. Libyjské armádě mají dodat dohromady 350 starších kolových obrněnců BRDM a také pásových BVP-1, které by rovněž opravily a vybavily novými přístroji. Další tři stovky vozidel by zmodernizovaly přímo v severoafrické zemi. Kontrakt dohodnutý v uplynulém roce by však mohl být ještě zajímavější, kdyby české ministerstvo zahraničí nebránilo vývozu milionů kusů munice. Přitom povolení k exportu těžké techniky je připraveno vydat.

„Úředníci nám nejprve sdělili, abychom se zaměřili na Libyi, protože potřebuje vybavení pro obnovení pořádku na svém území. Jenže teď nám oznámili, že vývoz munice zatím nepovolí. Libyjci nad tím nevěřícně kroutí hlavou,“ řekl deníku E15 zástupce Excalibur Army a rovněž kopřivnické Tatry Andrej Čírtek. Na obchodu by nejvíce profitovaly právě tyto dvě společnosti a státní VOP CZ a v případě dodávek munice ještě STV Group a Zeveta Bojkovice.

Podle Čírtka nelze vyloučit, že pokud bude postoj ministerstva neoblomný, libyjská strana ukáže českým firmám záda a obrátí se na další zájemce, mezi nimiž je třeba Bulharsko. „Věříme, že se to nestane, už proto, že bychom v bývalé státní zbrojovce ve Šternberku mohli minimálně na dva roky zaměstnat další stovku lidí,“ dodal Čírtek.

Mluvčí ministerstva Johana Grohová uvedla, že úřadu vadí velmi omezená možnost kontroly. „Mimo Tripolis nejsme v Libyi přítomni. Munice je citlivá komodita, jejíž pohyb je velmi obtížně zachytitelný. Nelegální šíření vojenského materiálu z Libye konstatuje například OSN,“ poznamenala.

„Kdyby se munice dostala například do zemí s nestabilním režimem nebo k teroristickým skupinám, riskovali bychom pověst nejen našeho státu, ale i našich zbrojovek a dalších firem,“ uzavřela mluvčí.

Export a opravy 650 obrněných vozidel mají být jen první vlaštovkou. Libye, která patřila k jedněm z hlavních partnerů bývalého Československa, používá například podzvukové letouny L-39 Albatros, dělostřelecké houfnice Dana nebo tanky T-72, které už tuzemské zbrojovky stačily zmodernizovat pro potřeby české armády. Momentálně se jedná o kontraktu pro kopřivnickou automobilku Tatra, která by mohla dodat stovku speciálních tahačů.

Vývoz obrněnců nebo tahačů se netýká pouze Excaliburu a Tatry, ale může být referencí pro Aero Vodochody, Českou zbrojovku Uherský Brod nebo výrobce radarové techniky Era a Retia.

„Jsem přesvědčen, že zvítězí zdravý rozum. Třeba italský ministr obrany letos v únoru osobně předával libyjské armádě kolové transportéry, tak proč bychom my nemohli vyvážet do této země vojenskou techniku a munici,“ uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Jiří Hynek: České zbrojovky jsou schopny obnovit téměř celou libyjskou armádu