České zbrojní vývozy tahá vzhůru letecký průmysl. Brzdou je německá byrokracie | E15.cz

České zbrojní vývozy tahá vzhůru letecký průmysl. Brzdou je německá byrokracie

Pavel Otto

Růst leteckého průmyslu, další kontrakty v oblasti elektronických systémů, vývoz těžkých vojenských automobilů a také ručních zbraní a munice. To je odhad letošní struktury exportu českého leteckého, obranného a bezpečnostního průmyslu.

Rekord z roku 2016, kdy objem vývozu přesáhl 18 miliard korun, však určitě nepadne. Za minulý i letošní rok se bude podle odhadů firem a ministerstva průmyslu a obchodu pohybovat kolem předloňských 15 miliard. Vylepšit bilanci by mohly některé zatím neuskutečněné obchody z dřívějška za zhruba šest miliard, na něž už stát vydal licence.

Omezení v Saúdské Arábii

Po USA, Iráku, Slovensku a Indii byla v posledních letech pátým nejdůležitějším zákazníkem českých zbrojařů Saúdská Arábie. Její armáda používá třeba vozy Tatra, kopřivnická automobilka dokončuje v zemi výstavbu montážního závodu. Do loňského podzimu však klesl objem vývozu o čtvrtinu na sedm miliard.

„U tohoto druhého největšího arabského státu došlo k posunu zakázek i na letošní rok. Vozí se tam pouze nesmrtící vojenský materiál,“ uvedl šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek v narážce na kauzu zavražděného novináře Džamála Chášukdžího.

„Jestliže dojde k zákazu vojenského vývozu do Saúdskoarabského království, promítne se to na odvetných krocích. Přestane brát z Česka i civilní výrobu,“ dodal.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!