Česko se obává ruských obstrukcí, žádá USA o dovoz plynu | E15.cz

Česko se obává ruských obstrukcí, žádá USA o dovoz plynu

Tanker na zkapalněný zemní plyn Berge Boston v bostonském přístavu
Tanker na zkapalněný zemní plyn Berge Boston v bostonském přístavu
• 
ZDROJ: U.S. Navy - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika se spolu s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky obrátila na Spojené státy s výzvou, aby rozšířily vývoz svého břidlicového plynu do Evropy pro případ, že Rusko zastaví své dodávky plynu přepravované přes neklidnou Ukrajinu. Žádost byla adresována šéfovi Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Johnu Boehnerovi. Ten v reakci vyzval prezidenta Baracka Obamu, aby "vyslyšel spojence".

Dopis visegrádské čtyřky vyzývá Kongres, aby podpořil rychlejší prosazení vývozu plynu. „Dodávky amerického zemního plynu by byly ve střední a východní Evropě velmi vítány,“ uvádí se v textu. „Doufám, že prezident Obama bude této výzvě našich spojenců věnovat pozornost, aby využil svého 'pera a telefonu' a nařídil ministrovi energetiky, aby okamžitě schválil nevyřízené žádosti o vývoz zemního plynu a udělal, co je v jeho silách, aby využil americké energie k snížení závislosti našich přátel v Evropě a po celém světě na Rusku,“ zareagoval Boehner.

„Velvyslanci V4 odeslali dopis předsedům obou komor Kongresu Johnu Boehnerovi a Harrymu Reidovi. Jednalo se o iniciativu maďarského předsednictví V4,“ uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová. Mluvčí neměla informace, že by se chystaly nějaké další podobné koordinované výzvy diplomatického zastoupení visegrádských zemí k jiným představitelům USA nebo dalších států. Podle zdrojů AP z Bílého domu by příprava ke zvýšení vývozu břidlicového plynu mohla trvat víc než rok. Maďarskou potřebu zemního plynu Rusko pokrývá ze 75 procent.

Podle visegrádské skupiny nepokoje na Ukrajině oživují ducha studené války a energetická bezpečnost je pro střední a východní Evropu každodenním problémem. „Plynová konkurence je životně důležitým aspektem naší národní bezpečnosti a klíčem k zajištění zájmů USA v oblasti,“ píše se v dopisu.

Střední Evropa je díky technologickému pokroku schopna zajistit takzvané reverzní nebo-li zpětné dodávky zemního plynu na Ukrajinu, která je ohrožena ruským bojkotem. V normálním režimu plyne velká část ruských dodávek z východu do Evropy přes Ukrajinu.

Američtí republikáni v minulosti opakovaně vyzývali Bílý dům, aby umožnil vyšší vývozy břidlicového plynu do zahraničí. Americké ministerstvo energetiky ale vydalo zatím jen šest vývozních licencí, dalších asi pětadvacet na schválení čeká. Podle americké vlády je Rusko na vývozu plynu závislé natolik, že je zastavení dodávek do Evropy nepravděpodobné i v podmínkách zostřeného konfliktu Moskvy s Ukrajinou. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest v pátek prohlásil, že vzhledem k mírné zimě je zásobování Evropy plynem zajištěno. I kdyby vláda navíc schválila více vývozních licencí, první dodávky amerického plynu do Evropy by se mohly uskutečnit až koncem roku 2015.

Jak pomoci Ukrajině?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah