Český E.On má velkou baterii, zatím s ní ale nemůže podnikat | E15.cz

Český E.On má velkou baterii, zatím s ní ale nemůže podnikat

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Energetická společnost E.On zprovoznila bateriové uložiště elektřiny, které vybudovala u rozvodny v jihočeských Mydlovarech. Zařízení za 24 milionů korun, na které získala pětimilionovou dotaci z evropských peněz, ovšem nemůže používat k podnikání. Nemá pro komerční dodávky do sítě patřičnou licenci od Energetického regulačního úřadu. 

Ve stejné situaci je také druhá česká megawattová baterie, kterou v jihomoravských Prakšicích postavila společnost Solar Global. „Hledáme proto s provozovatelem distribuční sítě přechodný právní způsob jejího provozu,“ říká ředitel Solar Global Energy Jan Fousek.

Energetický regulační úřad baterkářům nechce licence vydávat, dokud nebude akumulace definovaná v českém energetickém zákoně. Úřad také upozorňuje, že chybí definice akumulace v evropských energetických předpisech. Práce na novele energetického zákona se na ministerstvu průmyslu a obchodu protahují.

E.On zatím bude baterii s kapacitou 1,75 megawattodin provozovat v testovacím režimu. „Chceme baterii nyní vyzkoušet, jak funguje v síti. Získáme tím i provozní data, která by mohla posloužit pro změnu energetického zákona,“ říká generální ředitel českého E.On Martin Záklasník. Proto E.On akumulátor umístil vedle rozvodny, kde bude moci chování baterie podrobně měřit.

Kromě testování bude moci firma baterii použít pro vykrývání části odchylek mezi skutečnou a nasmlouvanou spotřebou elektřiny u svého obchodníka E.On Energie. Ten nebude díky baterii muset část přebytečné energie prodávat a tu chybějící kupovat na krátkodobém trhu s elektřinou. „Do okamžiku změny zákonů je ale předčasné uvažovat o detailech dalších obchodních modelů pro baterii,“ dodává Záklasník.

Další způsoby využití baterie v české síti nejsou do novelizace energetického zákona možné. E.On hovoří třeba o eliminaci nežádoucích přetoků takzvaného jalového výkonu z distribuční do přenosové soustavy. V budoucnu bude distributor za tyto přetoky platit pokuty. „Ekonomicky nejzajímavější je regulace frekvence v přenosové síti, což je jedna ze systémových služeb, které nakupuje její provozovatel ČEPS,“ vysvětluje Michal Jurík, který projekt bateriového uložiště v E.On vede.

Tuto službu ovšem v dohledné době budou moci poskytovat ČEPS jen teplárny, které připojí baterii ke konvenčnímu generátoru elektřiny. Teplárnám otevře přístup na tento trh novela pravidel pro poskytování podpůrných služeb, která už jsou v připomínkovém řízení na ERÚ.

Společnosti E.On baterii dodal český Siemens ve spolupráci s jihočeskou firmou Eltraf. „Výhodou baterie je, že dokáže začít dodávat elektřinu do sítě za méně než jednu sekundu. U dieselgenerátoru start trvá až deset sekund,“ uvádí generální ředitel českého Siemense Eduard Palíšek.

Německý mateřský koncern první bateriové uložiště s názvem Siestorage namontoval italské energetické společnosti Enel už v roce 2012. „Akumulace vytvoří úplně nové obchodní příležitosti v energetice. Z nynějších instalovaných 3 gigawattů baterií by se ve světě měla do roku 2022 navýšit kapacita akumulátorů na 28 gigawattů,“ dodává Palíšek.

Německý koncern E.On provozuje od roku 2015 bateriové uložiště o kapacitě 5 megawatthodin v anglickém Sheffieldu. Britský provozovatel přenosové sítě National Grid už běžně regulační služby od provozovatelů akumulátorů nakupuje. Od roku 2014 E.On využívá dvě velkokapacitní bateriové jednotky pro akumulací energie na severoněmeckém ostrově Pellworm. Tam stabilizují distribuční síť a umožňují co nejefektivnější využití elektřiny z místních obnovitelných zdrojů. V českých Mydlovarech může firma kapacitu baterie rozšířit z jednoho až na deset megawattů.

Světem v posledních měsících hýbou také kryptoměny. Vše o nich najdete zde >>>

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu >>>

Jak na bitcoin? Přehled základních informací o nejrozšířenější digitální měně čtěte tady >>>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah