Český Metatron investuje do těžby ve vesmíru, má začít za deset let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Český Metatron investuje do těžby ve vesmíru, má začít za deset let

Český Metatron investuje do těžby ve vesmíru, má začít za deset let
Těžba nerostů ve vesmíru, sonda Dragonfly
• 
ZDROJ: DSI/Bryan Versteeg
David Vagaday

David Vagaday

Pražský fond Metatron podnikatele Vladimíra Johanese a jeho synů Marka s Petrem investuje do firmy s neobvyklým zaměřením. Jde o americkou Deep Space Industries (DSI), která vyvíjí sondy pro průzkum vesmíru, a jejíž hlavním cílem je těžba nerostů na asteroidech. Ta má začít již do deseti let. Fond získá ve firmě menšinový podíl a zřejmě i místo v představenstvu.

Podle řídícího partnera Metatronu Marka Johanese DSI zapadá do konceptu fondu, který stojí na vyhledávání projektů s převratným technickým a inovačním potenciál.

„DSI považujeme za velmi zajímavou firmu s velkým potenciálem rozvoje. Chceme ji také pomoci s podnikáním v Evropě a se získáním dalších spoluinvestorů,“ uvedl pro E15.cz Marek Johanes. Výši vložené sumy ovšem nechtěl komentovat.

Jednání o vstupu Metatronu v této chvíli dospěla do finální fáze. Je jasné, že český fond v americké firmě získá minoritní podíl. „Metatron bude jeden z několika investorů, který do společnosti v stávajícím investičním kole vstoupí,“ upřesnil Johanes. Metatron se navíc hodlá ve firmě aktivně angažovat. „Proto v případě DSI jednáme o místu v představenstvu,“ dodal řídící partner.

Kontrakty od NASA

Deep Space Industries založil v roce 2013 americký vizionář a propagátor osídlování sluneční soustavy Rick Tumlinson. Firma vyvíjí satelity a další technologie pro průzkum, těžbu a zpracování nerostů na asteroidech. „Toto je aktivita, ze které v budoucnu mají plynout největší zisky společnosti,“ vysvětlil Johanes.

Nyní má podle něj DSI příjmy z poradenských kontraktů, například od NASA, a smluv na stavbu minimálně dvacítky satelitů od jiných firem. V příštích letech DSI bude také moci licencovat vyvinuté technologie a nakládat s daty, které nasbírá během svých výzkumných misí.

Podívejte se, jak má vypadat kosmické dobývání surovin:

Vědci z DSI pracují na návrhu sondy označované jako mateřská loď, která ponese k asteroidům několik malých satelitů. Ty pak přistanou na jejich povrchu. „Vesmírná mise se připravuje, ale přesné datum zatím není známé, protože je ovlivňováno i externími faktory, například financováním. Bližší informace budou zveřejněny během prvního čtvrtletí příštího roku,“ řekl Johanes.

Výzkumná mise poslouží k vyhledání ložisek surovin a ověření mnoha aspektů spojených s těžbou včetně analýzy vzorků. Průmyslová těžba tak, jak ji vnímáme na Zemi, by na asteroidech podle Marka Johanese měla začít již do deseti let.

E-shop i vesmírné technologie
Cílem Metatronu je investovat do technologických a internetových start-upů hlavně v americkém Silicon Valley. K projektům s účastí fondu patří on-line firma zaměřená na globální vzdělávání Savvy, projekt Audacy pro vytváření vesmírných technologií, internetový systém přinášející nový přístup k plánování cestování Yonderbound a výzkum nanotechnologií Palladium. V Česku fond zatím vsadil na e-shop s drogerií Ageo. Z vlastních zdrojů firma investovala desítky milionů korun. Na příštích pět let chce získat nižší desítky milionů dolarů.
Marek Johanes vystudoval v Londýně Cass Business School a působil v poradenské společnosti A. T. Kearney. Jeho mladší bratr Petr Johanes absolvoval inženýrství na Stanfordově univerzitě. Působí jako mentor v českém start-upovém akcelerátoru StartupYard. Nyní si na Stanfordu dodělává doktorát a věnuje se výzkumu v oblasti budoucnosti pedagogiky. Jejich otec Vladimír Johanes 12 let vedl středoevropskou pobočku reklamní skupiny Grey. V roce 2003 začal jako poradce působit na ministerstvu průmyslu, odkud získal vliv mimo jiné na dění v energetice. Do konce roku 2013 byl šéfem dozorčí rady Škody Praha, dceřiné firmy ČEZ. Loni skončil i v dozorčí radě další státní firmy ČEPS. Všichni tři letos společně založili rodinný investiční fond Metatron.

Vladimír Johanes: S ČEZ a se státem už nic neplánuji

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!