ČEZ dostal další ránu v Bulharsku. Regulátor snížil ceny elektřiny | E15.cz

ČEZ dostal další ránu v Bulharsku. Regulátor snížil ceny elektřiny

ČEZ je na jednom z balonů, které noha v kopačce symbolicky odkopává z Bulharska.
ČEZ je na jednom z balonů, které noha v kopačce symbolicky odkopává z Bulharska.
• 
ZDROJ: Petr Horky

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny elektřiny jsou v Bulharsku politicky citlivým tématem. Především v zimě si poplatky za elektřinu seberou velkou část měsíčních příjmů. Ke snižování cen elektřiny v Bulharsku letos již došlo dvakrát. V březnu snížil regulátor ceny proudu pro domácnosti průměrně o sedm procent a v červenci průměrně o pět procent.

Bulharský energetický regulační úřad k 1. lednu snížil ceny elektrické energie pro domácnosti a průmyslové odběratele. Úřady v jednom z nejchudších států Evropské unie přistoupily podobnému snížení v tomto roce již dvakrát. Proti snižování cen elektřiny v zemi se již dříve postavili tři distributoři elektrické energie, kterými jsou české energetické společnosti ČEZ, Energo-Pro a rakouská EVN.

Tyto společnosti se na počátku letošního roku staly terčem protestů Bulharů kvůli vysokým fakturám. Protesty se ale posléze obrátily především proti vládě a přerostly v demonstrace proti celkové nespokojenosti Bulharů s neutěšenými životními a politickými poměry v zemi. Vláda nakonec musela odstoupit. Bulharské úřady poté spustily proces, který mohl vést až k odebrání licence ČEZ. V listopadu ale úřad rozhodl, že řízení o odebrání licence ČEZ zastavuje. České společnosti Energo-Pro dal bulharský antimonopolní úřad v průběhu roku dvakrát pokutu za zneužívání dominantní pozice na trhu.

Regulační úřad také zavedl novou metodu stanovování cen elektrické energie. Jejím cílem je mimo jiné podpořit prodej elektřiny z Bulharska prostřednictvím snížením odpovídajícího tarifu na polovinu.

Výrazné zlevnění

Nízký tarif pro domácnosti, nazývaný někdy noční proud, se snížil zhruba o deset procent. Denní tarif klesl průměrně o procento a cena elektřiny pro průmyslové odběratele byla snížena o 1,5 procenta.

Bulharský regulátor také omezil částku, kterou distributoři elektřiny mohou účtovat zákazníkům za ztráty při přenosu elektrické energie prostřednictvím přenosové soustavy, když snížil rozpětí pro tyto ztráty ze současných 12 procent na deset procent příjmů.

Kauza ČEZ v Bulharsku
17. února Bulhaři demonstrovali proti vysokým účtům za elektřinu. Lidé se stejně jako při dřívejších protestech dožadovali „znárodnění“ distribučních sítí, které jsou v držení rakouské EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro.
19. února Tvrdým postupem proti ČEZ a příslibem nižší ceny pro spotřebitele se bulharský premiér Bojko Borisov snažil zmírnit masové protesty. Státní energetický regulační úřad zahájil proces, jenž mohl vést k odebrání licence firmě ČEZ Bulgaria.
20. února V reakci na demonstrace podal Borisov demisi. ČEZ označil řízení proti sobě za neopodstatněné a uvedl, že cítí politický tlak na rozhodování nezávislého regulátora.
27. února Bulharská prokuratura, pracovníci regulačního úřadu a daňoví kontroloři zahájili kontrolu ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN.
6. března Parlament v Bulharsku zamítl návrh na odebrání licence zahraničním distributorům a zestátnění distribuční sítě. Návrh mimo jiné počítal s odebráním licence ČEZ.
17. března Bulharský generální prokurátor Sotir Cacarov požádal o odebrání licence ČEZ. Kontrola podle něj prokázala „masivní porušování“ pravidel firmou.
28. března Bulharský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování ČEZ, Energo-Pro a EVN kvůli podezření, že chtěly společným postupem znesnadnit spotřebitelům změnu dodavatele energie.
29. března Společnost ČEZ poslala k Evropské komisi stížnost na bulharské úřady. Některé jejich kroky mohou být podle ČEZ v rozporu s bulharským i evropským právem.
3. dubna Bulharská prokuratura oznámila, že po auditu zahájí pět trestních stíhání, z nichž dvě se týkají ČEZ Bulgaria. Prokuratura chtěla prověřit rozdělování dividend ČEZ a smluvních vazeb ČEZ na vnější dodavatele.
11. dubna Bulharská odbočka ČEZ provedla kontrolu všech kontraktů se subdodavateli, kteří pro ni zajišťují odečet elektřiny a výměnu elektroměrů. Byla odhalena řada nedostatků.
16. dubna Bulharský regulační úřad začal projednávat možnost odejmutí licence ČEZ.
9. května Bulharský antimonopolní úřad vyměřil Energo-Pro pokutu 1,69 milionu leva (přes 22 milionů korun) za zneužívání dominantní pozice na trhu.
21. června Rakouská energetická společnost EVN zahájila kvůli sporu o ceny elektrické energie rozhodčí řízení proti Bulharsku.
28. června Bulharský parlament schválil změny v energetickém zákoně, které umožňují snížení cen elektřiny.
14. listopadu Bulharský energetický regulační úřad rozhodl zastavit řízení o odebrání licence tamní prodejní i distribuční společnosti ČEZ. Nenašel pochybení, které by ho k odebrání licence opravňovalo.

Petr Dokládal: Bulhaři cítí křivdu, že jejich stát nevytvořil vlastní ČEZ

E15.cz z Bulharska: Nenávist vůči ČEZ opadla, lidé viní systém

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah