ČEZ i Eurohold se budou soudit v Bulharsku | E15.cz

ČEZ i Eurohold se budou soudit v Bulharsku. Napadly rozhodnutí tamního antimonopolního úřadu

ČTK

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Uvedl to  finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Úřad v odůvodnění k rozhodnutí napsal, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy korun) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

„Budeme se domáhat u soudu zrušení tohoto rozhodnutí, protože nám nepřijde jako relevantní. Eurohold prostě nemá nic v energetice v Bulharsku, a naopak je to relativně silná stabilní společnost, takže nehrozí, že by převzal jejich energetiku někdo, kdo na to nemá,“ řekl vzkázal Novák. „Budeme doufat, že soud rozhodne v náš prospěch. Jak dlouho to bude trvat nevíme, ale do té doby platí naše ujednaní s Euroholdem o tom, že bychom jim to chtěli prodat, a jejich vůle to koupit,“ dodal. Nevyloučil ale, že se tento pohled může časem změnit.

ČEZ se veze na vlně rostoucích cen elektřiny, za tři čtvrtletí zvýšil zisk o polovinu

ČEZ, který je ve většinovém vlastnictví českého státu a je největší tuzemskou energetickou firmou, vede mimo jiné od roku 2016 arbitrážní řízení s bulharskou vládou. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože podle názoru české firmy nedokázala ochránit její investice v bulharském energetickém sektoru. Firma dostala například pokuty za zneužívání dominantního postavení.

Energetický gigant plánuje také prodej rumunských a polských aktiv, který by podle Nováka měl být dokončen během roku 2021. O rumunské zdroje se podle něj přihlásilo přes 30 zájemců. První fáze prodeje bude ukončená podáním nezávazných nabídek ze strany prověřených zájemců letos v prosinci. V Polsku budou zájemci o aktiva oslovení do konce prvního pololetí příští roku, uvedl Novák.

ČEZ podle dřívějších informací zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a část obchodu (tradingu). V Polsku se podle Nováka má prodej týkat především uhelných elektráren Elcho a Skawina. 

Bulharský antimonopolní úřad zablokoval prodej tamních aktivit firmy ČEZ

Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 procent akcií společnosti.

Energetické firmy zrychlují investice do nabíjecích stanic, vyhlížejí prudký růst poptávky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!