Distributorovi energií EG.D spadl zisk o třetinu. Lidé šetří a staví fotovoltaiky

Distributorům energií klesají zisky

Distributorům energií klesají zisky Zdroj: Grafika e15

ČTK , bru

Firmě EG.D ze skupiny E.ON klesl loni meziročně zisk po zdanění o 36,3 procenta na 2,16 miliardy. Tržby z prodeje výrobků a služeb se snížily o 14,6 procenta na 16,88 miliardy korun. Teplé počasí v topné sezoně a šetření zákazníků znamenalo, že firma meziročně distrubuovala méně elektřiny i zemního plynu.

„Rok 2023 se nesl v pokračujícím duchu rychlého rozvoje solární energie a energetické transformace, ať už se jedná o masivní připojování obnovitelných zdrojů, komunitní energetiku a sdílení energií, anebo nárůst elektromobility. S rostoucím zájmem o solární energie se zvyšoval i počet žádostí o připojení nových fotovoltaik. Energetická transformace se už dala do pohybu. A týká se to i našich odběratelů. Turbulentní období na energetickém trhu v posledních letech viditelně změnilo návyky klientů,“ uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva Marian Rusko. „Lidé hledali cesty, jak na energiích ušetřit, a efektivní nakládání s nimi se ukázalo jako jedna z možností,“ dodal.

Společnost k 31. prosinci 2023 připojila do distribuční sítě 58 226 výrobních zdrojů o instalovaném výkonu 2812 megawattů. Z toho bylo 57 722 obnovitelných zdrojů s celkovým instalovaným výkonem 2186 MW. Fotovoltaické elektrárny se na tomto objemu podílely ve výši 56 885 kusů o instalovaném výkonu 1492 MW. „V roce 2023 lze sledovat nárůst připojených tzv. hybridních zdrojů, tzn. fotovoltaických instalací s akumulací. V této kategorii je k sítí připojeno cca 39 tisíc kusů, převážně střešních instalací s předpokládanou kapacitou bateriových úložišť ve výši cca 470 MWh,“ uvedla firma.

Firma EG.D také poukázala na to, že v roce 2023 klesaly ceny elektrické energie a plynu na burzách, kdy zvýšení cen bylo ovlivněno dosavadní energetickou politikou EU, reformou systému emisních povolenek a válečným konfliktem na Ukrajině. „Nicméně stále nedošlo a patrně již nikdy nedojde k návratu k situaci před rokem 2022. Vyšší ceny energetických komodit se postupně projevují v cenách za dodávku energií u konečných spotřebitelů, zejména s ohledem na délky fixace jejich smluv, a měly za následek pokračující snížené množství obou námi distribuovaných komodit,“ uvedla firma.

Letošní rok je náročný i pro další distributory energií. Největší distributor plynu v Česku, firma GasNet, se v loňském roce propadl do ztráty více než 303,5 milionu korun. Předloni společnost zaznamenala čistý zisk přes 1,89 miliardy korun. Také na území, kde dodávky zajišťuje ČEZ Distribuce, klesla spotřeba elektřiny o čtyři procenta. ČEZ samostatné výsledky hosodaření za distribuční činnost nezveřejňuje.