Dubnový růst byl výjimkou. Průmyslová výroba opět klesá

„Celkový výsledek do značné míry sráží odvětví těžby, které v květnu prohloubilo svůj meziroční propad na víc jak 25 procent. Nebýt tohoto vlivu, průmysl by v květnu poklesl o necelé jedno procento,“ uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů se meziročně snížila o 2,6 procenta. „Náznaky oživení v automobilovém průmyslu, které jsme pozorovali v dubnu, se ukázaly jako předčasné,“ dodal Rožumberský.
Průmyslová produkce naopak nejvýznamněji vzrostla ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (1,5 procenta) a výrobě strojů a zařízení (7,7 procenta). „S ohledem na příznivý vývoj předstihových ukazatelů stále věříme v pozvolné oživení průmysl a následně i celé ekonomiky,“ myslí si naopak hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v květnu meziročně klesly o půl procenta. Za přímý vývoz se zvýšily o 2,9 procenta, zatímco domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o čtyři procenta.
Nové zakázky ze zahraničí se proti loňskému květnu snížily o osm procent a tuzemské nové zakázky klesly o 2,3 procenta. K meziročnímu snížení nejvíce přispělo odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 11,4 procenta a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 25,7 procenta. Nové zakázky naopak vzrostly ve výrobě chemických látek a přípravků a to o 6,3 procenta. Zakázky v produkci ostatních dopravních prostředků a zařízení se zvýšily o 15,4 procenta.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v květnu meziročně snížil o 1,8 procenta a jejich průměrná měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 1,1 procenta na 28 391 korun.