EMH narostla ztráta o desítky milionů, žádný další projekt kromě těžby lithia u Cínovce firma nemá | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

EMH narostla ztráta o desítky milionů, žádný další projekt kromě těžby lithia u Cínovce firma nemá

ČTK

Australská společnost European Metals Holdings (EMH), která plánuje těžbu lithia u Cínovce, prohloubila v účetním roce od začátku července 2016 do konce června 2017 meziročně ztrátu z 1,59 na 4,15 milionu australských dolarů (z 26,2 na 68,4 milionu korun). 

Výnosy stagnovaly na úrovni 12 600 australských dolarů (asi 208 tisíc korun), vyplývá z informací na webu firmy. Společnost uvedla, že sledovat trendy hospodaření na základě dat z účetních výkazů je zatím zcela nerelevantní.

"Z povahy vyhledávacích a průzkumných aktivit vyplývá, že společnost EMH bude mít až do nájezdu těžby, zpracování a výroby finálního meziproduktu pouze náklady a žádné příjmy, kromě zanedbatelných úrokových výnosů z bankovních depozit," sdělil  generální ředitel EMH Keith Coughlan. Jediným projektem EMH je právě průzkum ložiska Cínovec.

Aktuální navýšení ztráty je podle EMH dáno jednoznačně tím, že v druhé polovině loňského roku se uskutečňovala jedna etapa intenzivních vrtných průzkumných prací a s nimi spojených analytických činností a letos na jaře pak zpřesňující vrtný průzkum za účelem finalizace geologického modelu ložiska a výpočtu zásob v něm.

Komentář Michala Tomeše: Vrtěti lithiem. Babiš převzal rétoriku nacionalistů

"Pokud se týká očekávání firmy v oblasti hospodářských výsledků do budoucna, ty budou známy po dokončení finální studie proveditelnosti, která bude hotova koncem roku 2018," uvedl Coughlan.

Lithium je považováno za kov budoucnosti. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní právě EMH. S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy.

Možná těžba lithia v Česku se stala jedním z největších témat předvolební kampaně. Kauzu vyvolal podpis memoranda o porozumění, které na začátku října podepsal s EMH ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Sociální demokraté označovali kauzu kolem těžby lithia za vykonstruovanou a umělou a za útok vedený hnutím ANO a KSČM. Po volbách EMH uvedl, že jeho zájem o těžbu u Cínovce trvá a chce o projektu jednat s novou vládou.

Česko podepsalo smlouvu o těžbě lithia s nedůvěryhodnou firmou, tvrdí analýza
Coughlan podotkl, že vyhledávání a průzkum ložisek nerostných surovin je velmi riskantním a finančně náročným podnikatelským oborem. "Pokud se na konci některé z mezifází procesu ukáže, že zkoumaný typ ložiska je ekonomicky netěžitelný, jsou veškeré dosud vložené investice do projektu ztraceny," uvedl.

Veškeré aktivity spojené z průzkumem na Cínovci jsou podle EMH firmou financovány z výnosů z primární emise akcií a následných emisí k doplnění kapitálu. "EMH nemá žádný jiných způsob financování ani jiné příjmy z jiných aktivit," dodal Coughlan. Generální ředitel Geometu Richard Pavlík už v dubnu ČTK řekl, že by EMH uvítal, pokud by do holdingu vstoupil strategický český partner, ať už soukromý, polostátní nebo dokonce stát jako takový.

Číňané zkouší nekale ovládnout českého výrobce lithiových baterií HE3DA

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!