EU přiklepla Net4Gas dotaci na plynovod do Polska | e15.cz

EU přiklepla Net4Gas dotaci na plynovod do Polska

Stavba plynovodu (ilustrační foto
Stavba plynovodu (ilustrační foto
• 
ZDROJ: Archiv/Euro
Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový plynovod Stork II, který by měl propojit Česko a Polsko na severu Moravy, bude financovat také Evropská unie. Provozovatelům přepravních plynovodů, českému Net4Gas a polskému Gaz-System, schválila dotaci 62,66 milionu eur unijní Výkonná agentura pro inovace a sítě, která spravuje peníze z Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Teď se připravuje smlouva o dotaci s oběma společnostmi, uvedli pro deník E15 zástupci unijní agentury.

„Zatím neumíme říci, jak se dotace mezi Net4Gas a Gas-System rozdělí. Měla by však snížit finanční zátěž pro koncové zákazníky. Analýzu dopadu dotace na regulované ceny teď provádíme,“ řekl na ostravské energetické konferenci International Energy Club výkonný ředitel pro finance Net4Gas Václav Hrach. Potíž je v tom, že firma ještě nerozhodla, že plynovod do Polska a navazující posílení vedení na severní Moravu s názvem Moravia nakonec postaví.

Net4Gas zatím neupřesnil ani termín, kdy by o stavbě plynovodu, na jehož přípravu už dostal s Gaz-System z CEF 1,6 milionu eur, mohl rozhodnout. „Pořád nemáme uzavřené vše pro investiční rozhodnutí. Regulátoři do procesu vstoupí znovu tím, že schválí principy, na nichž se dohodnou obě firmy. Z toho vznikne smlouva mezi oběma společnostmi, kterou pak bude muset znovu posoudit regulátor,“ tvrdí Hrach.

Ze Svinoústí na Krk

Česko-polské propojení by se mělo stát součástí nového severojižního plynovodního koridoru, který spojí polský přístav Svinoústí a jeho terminál pro příjem zkapalněného zemního plynu s chorvatským Krkem, kde by měl vyrůst stejný terminál. Zastánci projektu a česká vláda ho obhajují tím, že zvýší českou bezpečnost dodávek plynu.

Energetický regulační úřad se už loni dohodl s polským regulátorem na rozdělení nákladů na plynovod mezi obě strany. To byla také jedna z podmínek pro udělení dotace z CEF. Z celkové investice získají firmy 60 procent nákladů postupně v regulovaných cenách za přepravu plynu, zbytek zaplatí zákazníci za neregulovaný tranzit. „Máme s polským regulátorem stejný názor, že od regulátorů má Net4Gas všechny podklady. Vytvořili jsme všechny podmínky, aby mohla investice probíhat,“ tvrdí šéfka českého úřadu Alena Vitásková.

Peníze od investorů

Stork II by měl Net4Gas přijít na 86 milionů eur a i s navazujícím plynovodem Moravia se investice vyhoupne na 386,6 milionu eur. „Peníze na projekt jsme získali od investorů na trhu. Nejsme nijak ohledně financování propojení s našimi vlastníky,“ dodává Hrach. Firma zvažuje, že požádá o dotaci z CEF i pro stavbu Moravie.

Dotaci z CEF projekt dostal díky svému zařazení na evropský seznam infrastrukturních projektů společného zájmu EU. Vytvoří totiž alternativní trasu ke stávajícímu napojení na Slovensko a Německo.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery