Farmaceutický obr má vakcínu proti ebole. Testy na lidech začnou ještě letos

V Libérii vyhlásili stav nouze

V Libérii vyhlásili stav nouze Zdroj: CTK

Již brzy by měly začít klinické testy experimentální očkovací látky proti smrtelnému viru ebola. Oznámila to britská farmaceutická společnosti GlaxoSmithKline, která vyvíjí vakcínu spolu s americkými vědci. Experimentální vakcína již měla slibné výsledky při testech na zvířatech, včetně primátů, a nyní vstupuje do první fáze testování na lidech. Čeká se již jen na povolení od amerického Úřadu pro potraviny a léky (FDA).

Smrtelnému onemocnění podlehlo v západní Africe již téměř 1000 lidí. Nynější epidemie je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka. Podle některých odborníků se může šířit ještě měsíce, což zvyšuje tlak na výzkumníky, aby zrychlili svoji práci na nových zdravotnických preparátech. Zatím proti ebole neexistuje lék ani očkovací látka.

Mluvčí GSK prohlásila, že testy by měly být v plném proudu „později v tomto roce“. Americký Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID), který je partnerem GSK, v prohlášení zveřejněném na svých internetových stránkách uvedl, že testy začnou „již na podzim 2014“, což znamená, že by testování mohlo být zahájeno v září.

I kdyby vše šlo rychle a byly zavedeny nouzové postupy, nová vakcína nebude připravená k širokému použití před rokem 2015.

Zkoumaná očkovací látka vychází z adenoviru šimpanze, do kterého jsou vpraveny geny eboly. To znamená, že neobsahuje žádný infekční materiál viru ebola. Adenoviry jsou známé hůavně tím, že způsobují běžné nachlazení. Vakcína by po aplikaci měla donutit organismus k imunitní reakci a adenovirus s geny by se neměl v těle dále kopírovat.

GSK získala vakcínu loni v rámci převzetí švýcarské biotechnologické firmy Okairos za 250 milionů eur (téměř sedm miliard korun).

NIAID také podporuje práci na jiných vakcínách proti ebole, které jsou v počáteční fázi výzkumu. Jednu z nich vyvíjí firma Crucell, divize Johnson & Johnson, a do první ze čtyř fází klinického testování by měla vstoupit na přelomu let 2015 a 2016. Tato vakcína by měla fungovat i proti viru marburg, který stejně jako ebola způsobuje vysoké horečky a krvácení. Onemocnění tímto virem končí smrtí.