Hra o plyn. Brusel chce s Putinem jednat o dodávkách | E15.cz

Hra o plyn. Brusel chce s Putinem jednat o dodávkách

Hra o plyn. Brusel chce s Putinem jednat o dodávkách
plynový kohout, plyn,
• 
ZDROJ: Will Merydith, Flickr, CC BY 2.0

ČTK

Evropská unie je ochotna jednat s Ruskem a Ukrajinou o zajištění dodávek zemního plynu. Brusel to podle agentury Reuters uvedl v odpovědi na dopis ruského prezidenta Vladimira Putina z minulého týdne, v němž hrozil, že zastaví dodávky zemního plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev včas neuhradí své závazky za dodávanou surovinu.

„Pro Evropu není možné, aby přestala nakupovat ruský plyn,“ prohlásil prezident Vladimir Putin během televizní debaty s občany. Tranzit přes Ukrajinu je podle něj nejnebezpečnějším prvkem v evropském systému dodávek plynu. „Prodáváme plyn v evropských zemích, které dodávkami z Ruska pokrývají kolem 30 až 35 procent své rovnováhy (na trhu s plynem). Mohou přestat kupovat ruský plyn? Podle mého názoru to je nemožné,“ sdělil šéf Kremlu.

Zopakoval tak své „obavy“ o bezpečnost evropské energetiky, na níž upozorňoval v minulém týdnu v dopisu evropským státníkům. Psaní poslal také českému prezidentovi Miloši Zemanovi.

Šéf Kremlu tehdy v dopise napsal, že zastavení dodávek na Ukrajinu zvýší riziko, že Ukrajina bude pro své potřeby odčerpávat plyn určený původně pro Evropu. Navrhl mimo jiné zahájit diskusi, která by k vyřešení problémů kolem ukrajinského dluhu přispěla.

Kyjev chce platit až po jednání

A EU hozenou rukavici zvedla. „Evropská unie souhlasí s Vaším návrhem na konzultace s Ruskou federací a Ukrajinou s ohledem na bezpečnost dodávek a tranzitu plynu,“ stojí v dopisu šéfa Evropské komise Josého Barrosa ruskému prezidentu Putinovi. Komise dopis zveřejnila na svém webu.

Ukrajinský státní podnik Naftogaz nedávno potvrdil, že přestal platit za dodávky ruského plynu. Tato situace má trvat, dokud strany nedospějí k závěru jednání o ceně ruského plynu. Ten po změně politického kurzu v Kyjevě není Rusko ochotno dodávat Ukrajině se slevou. Podle ruského monopolního vývozce plynu Gazprom se dluh Ukrajiny za dodávky plynu vyšplhal na 2,2 miliardy dolarů (43,8 miliardy korun).

Evropa z Ruska získává zhruba třetinu dováženého plynu, přičemž 40 procent ruského plynu se do Evropy dostává přes Ukrajinu. Podle Putina Rusko roky pomáhalo Ukrajině tím, že mu poskytovalo plyn se slevou. Vinu za současnou ekonomickou krizi na Ukrajině šéf Kremlu svalil na EU.

Barroso: Gazprom se zavázal plyn dodat

Barroso dnes tuto kritiku odmítl. Upozornil, že EU se podílí na balíku finanční pomoci pro Ukrajinu od Mezinárodního měnového fondu, a tedy již pomoc Ukrajině poskytuje. Rusko naopak vyzval k dodržování smluvních závazků ohledně dodávek plynu. Učinil tak v souvislosti s ruskou hrozbou, že by Moskva mohla po Ukrajině začít požadovat platby předem za ruský plyn. To by v případě výpadku v platbách mohlo vést k částečnému nebo úplnému přerušení dodávek na Ukrajinu, což s sebou nese přerušení těchto služeb v EU, upozornil Barroso.

„Chtěl bych připomenout, že mezi evropskými společnostmi a Gazpromem existují smlouvy o dodávkách. Nadále je tedy zodpovědností Gazpromu zajišťovat dodávky požadovaných objemů, jak je dohodnuto ve smlouvách o dodávkách,“ napsal šéf Evropské komise. V této věci je podle něj v sázce důvěryhodnost Ruska jako dodavatele plynu.

Také český velvyslanec při EU Martin Povejšil Českému rozhlasu řekl, že Gazprom musí dodržet své smlouvy s evropskými odběrateli. „Je tedy závazkem Gazpromu, aby plyn firmám dodával. Jakým způsobem se to bude dít, je v zásadě věcí Gazpromu,“ uvedl Povejšil podle webu ČRo.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!