Investice do obnovitelných zdrojů klesly. Zájem roste v rozvojových zemích

Čínské solární panely

Čínské solární panely Zdroj: profimedia.cz

Loni poprvé od roku 2009 celosvětově klesly investice do výroby zelené energie. Důvodem bylo ekonomické zpomalení v USA a Evropě a pokles nákladů na solární technologie. Celkové investice činily 244 miliardy dolarů (4,7 bilionu korun), což bylo o 12 procent méně než v roce 2011. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné Programem OSN pro životní prostředí.

Investice do obnovitelných zdrojů od roku 2004 pravidelně rostly na nové rekordy, vyjma roku 2009, kdy sektor postihla globální finanční krize. Navzdory poklesu však byla loňská investovaná částka druhá nejvyšší v historii a šestkrát vyšší než v roce 2004.

Podle UNEP k poklesu loni přispěly hlavně obavy investorů, jestli vlády USA a Evropy budou nadále podporovat vznik nových obnovitelných zdrojů energie. Některé země v Evropě kvůli škrtům vládních výdajů omezily podpory pro projekty solárních a větrných elektráren.

Podniky, které nejvíce doplácejí na obnovitelné zdroje energiePodniky, které nejvíce doplácejí na obnovitelné zdroje energie

Loni se rovněž snížily náklady na velké fotovoltaické systémy o zhruba 40 procent. Způsobila to nadměrná kapacita výroby. Rozvojové země se na celkových investicích podílely 46 procenty. Investice zde stouply na rekordních 112 miliard dolarů, zatímco v rozvinutých zemích klesly o 29 procent na 132 miliardy dolarů.

Růst zájmu o investice v rozvojových zemí je spojen s rostoucí poptávkou po energii v těchto oblastech a příznivějšími přírodními podmínkami pro jejich rozvoj.

Celková kapacita výroby z obnovitelných zdrojů energie loni stoupla o 8,5 procenta na 1470 gigawattů. Výroba elektřiny z větru má na celkové výrobě podíl 39 procent. Vodní a sluneční elektrárny se na celkové výrobě podílí každá zhruba 26 procenty.