Kazachstán začne s těžbou ropy z gigantického pole o měsíc později | E15.cz

Kazachstán začne s těžbou ropy z gigantického pole o měsíc později

Kazachstán začne s těžbou ropy z gigantického pole o měsíc později
Kašagan
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Komerční těžba ropy z gigantického ropného pole Kašagan v Kazachstánu začne v listopadu. Je to zhruba o měsíc později, než se dosud čekalo, uvedl generální ředitel státní ropné společnosti KazMunaiGaz Sauat Mynbajev. Pole Kašagan je jedním z největších objevených ropných polí za několik desetiletí.

První ropa by měla začít téct z pole 24. září, řekl Mynbajev na zasedání vlády. Objemu na komerční úrovni dosáhne na počátku až v polovině listopadu.

Podle dřívějších zpráv ministerstva energetiky, citovaných agenturou Reuters, má těžba z Kašaganu v letošním roce dosáhnout 50 tisíc až jeden milion tun. V příštím roce stoupne na tři až pět milionů tun a v roce 2018 na sedm milionů tun.

Moskva a Rijád dohodly regulaci ropného trhu. Ve hře je i omezení těžby

Kazachstán drží v poli podíl 16,88 procenta prostřednictvím firmy KMG Kashagan, která je dceřinou společností KazMunaiGaz. Dalšími podílníky jsou firmy Eni, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Total, čínská CNPC a japonská Inpex, napsala agentura Reuters.

Kašagan je největším ropným polem objeveným od roku 1968. Jeho celkové zásoby se odhadují na 35 miliard barelů ropy, z toho až 13 miliard je v současnost možné vytěžit.

Ceny ropy Brent v posledním roce Brent Crude Oil Chart

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!