Kellner vydělá desetinásobek. Prodá svůj podíl v EPH za 30 miliard | E15.cz

Kellner vydělá desetinásobek. Prodá svůj podíl v EPH za 30 miliard

Petr Kellner
Petr Kellner
• 
ZDROJ: Repro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina PPF miliardáře Petra Kellnera prodá svůj podíl v Energetickém a průmyslovém holdingu. Od zbylých akcionářů Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a J&T za něj dostane zhruba 30 miliard korun. Kellnerova skupina do EPH vstoupila v roce 2009 za zhruba tři miliardy korun.

Transakce zatím nebyla podepsána, aktéři o ní podle serverů Motejlek.com a Lidovky.cz uzavřeli dohodu. Miliardu eur dostane PPF za akvizici 40 procent, zbytek bude představovat vyplacení všech úvěrů, které PPF holdingu poskytla. Akcionáři se podle Motejlek.com shodli na tom, že férová cena EPH je zhruba 2,5 miliardy eur.

Lidovky za nejpravděpodobnější scénář označují to, že podíl PPF zhruba v poměru půl na půl koupí zbylí dva akcionáři EPH. J&T by tak v EPH získal po mnoha letech většinový podíl a Křetínský, který společnost manažersky řídí, by vlastnil takzvanou blokační minoritu. Holding by měl nadále řídit Křetínský. Potvrdili to vysoce postavení představitelé dotčených společností i zdroje z bankovních a energetických kruhů. „Žádná dohoda o této transakci není podepsána, proto nemá smysl komentovat spekulace,“ řekl k tomu Křetínský.

Druhý největší dodavatel elektřiny v Česku

Energetický a průmyslový holding zahrnuje přes 30 podniků, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. EPH je největším dodavatelem tepla v Česku a druhým největším dodavatelem elektřiny v Česku. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví, když prostřednictvím SPP pokrývá převážnou část plynárenského řetězce od přepravy a distribuce plynu až po maloobchodní prodej plynu a jeho skladování.

Tržby EPH se loni zvýšily o deset miliard na 35,75 miliardy korun. Většina příjmů holdingu pocházela z prodeje elektřiny, uhlí, tepla a zemního plynu. EPH loni ve svém hnědouhelném dolu Mibrag vytěžil 18,7 milionu tun uhlí, v černouhelném dole PG Silesia 0,8 milionu tun uhlí.

Daniel Křetínský, EPH Autor: Foto E15 Robert Zlatohlavek
Žádná dohoda o této transakci není podepsána, proto nemá smysl komentovat spekulace, řekl DanielKřetínský

Profil skupin PPF a EPH
PPF vznikla jako investiční fond účastnící se kuponové privatizace. Nejdůležitějším krokem v rozmachu firmy bylo ovládnutí České pojišťovny, jejíchž prvních 20 procent akcií koupila v roce 1996. Později se PPF rozrostla a dnes je jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě.
Skupina investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie a telekomunikace.
Kromě Česka působí na Slovensku, v Polsku, Německu, Nizozemsku, Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii a ve Vietnamu.
EPH vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, firmy J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu.
Holding je největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny v ČR. Skupina zahrnuje přes 30 podniků v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku a Německu působících v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či distribuce a dodávek tepla.
Má podíly v několika velkých teplárenských společnostech včetně Pražské teplárenské či severočeské United Energy. Provozuje velké teplárny s výrobou elektřiny v Komořanech a v Plzni, v Opatovicích má velkou elektrárnu.
V těžbě hnědého uhlí zaujímá EPH třetí pozici v Německu, kde vlastní firmu MIBRAG, jejíž produkce loni činila zhruba 19 milionů tun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah