Kolem Prazdroje krouží i čínský výrobce nejprodávanějšího piva světa | E15.cz

Kolem Prazdroje krouží i čínský výrobce nejprodávanějšího piva světa

Pilsner Urquell (ilustrační foto)
Pilsner Urquell (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Aleksander Razumny Nordgarden via Flickr

ČTK

Řady zájemců o aktiva SABMilleru ve střední a východní Evropě, jimž vévodí Plzeňský Prazdroj, se podle zahraničních médií rozšiřují. Mezi zajímavá jména potencionálních kupců se nově objevil například čínský pivovar China Resources Beer, který vaří světově nejprodávanější pivo Snow Beer. Spekuluje se i o účasti polského miliardáře Sebastiana Kulczyka.

Prodej aktivit SABMilleru v Česku, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí podmínek pro dohodnuté převzetí SABMilleru rivalem Anheuser-Busch InBev. Kromě Prazdroje zahrnují aktiva určená k prodeji i polské značky Tyskie a Lech, slovenský Topvar, maďarský Dreher a rumunský Ursus. Jejich celková hodnota se odhaduje na pět až sedm miliard eur (135 až 189 miliard korun).

Podle zdrojů agentury Bloomberg čínská společnost probírá nabídku s možnými poradci. Prodej majetku SABMilleru ve střední a východní Evropě má údajně odstartovat již v říjnu.

Čínský pivovar už dříve se SABMillerem spolupracoval. Měly společnou firmu, která vyrábí právě Snow Beer. Letos v březnu však Číňané tuto společnost plně ovládli, když od SABMilleru koupili jeho 49procentní podíl za 1,6 miliardy dolarů, což bylo podstatně méně, než se čekalo. China Resources Beer se následně staly jedničkou na čínském pivním trhu s podílem zhruba 30 procent. Také tento obchod byl jednou z transakcí, které mají zajistit souhlas regulátorů s prodejem SABMilleru jeho konkurentovi AB InBev za zhruba 107 miliard dolarů.

Do boje o aktiva SABMilleru se má zapojit také polský miliardář Sebastian Kulczyk. Alespoň to tvrdí polský deník Puls Biznesu, který se odvolává na nejmenované zdroje. Podle něj by se Kulczyk mohl spojit s investičními fondy, které potřebují partnera pro předložení dostatečně vysoké nabídky. Kulczyk nyní v SABMilleru vlastní podíl 1,5 procenta.

Mezi další možné zájemce patří také například investiční fondy Advent International, KKR, BC Partners, CVC a Mid Europa Partners. Potenciálními uchazeči jsou i japonské pivovary Asahi a Kirin nebo česká investiční skupina R2G.

„Konkurence bude obrovská,“ citoval Bloomberg londýnského analytika Duncana Foxa. Podle něj v určité chvíli pivovary China Resources Beer budou chtít expandovat mimo Čínu. Za letošní první pololetí čínský podnik vykázal tržby 15,2 miliardy juanů (téměř 55 miliard korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.