Komárek chce ovládnout trh s plynem. Nabídne ho i domácnostem

Karel Komárek

Karel Komárek Zdroj: ctk

ČTK
ČTK , nos
Společnost Moravské naftové doly ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka vstupuje na trh obchodu s plynem pro domácnosti. Podnik se chce stát jedním z největších hráčů, do tří let plánuje získat 200 tisíc odběrných míst. Firma tvrdí, že roční úspora typické domácnosti při přechodu klienta k MND může činit téměř 7000 korun ročně.

Moravské naftové doly jsou největší těžební společností ropy a plynu v Česku. Dosud firma Karka komárka nabízela plyn jen velkoodběratelům. Domácnosti, na které se chce nově zaměřit, firma považuje za velkou příležitost. Z celkových 2,8 milionu odběrných míst domácnosti představují 2,6 milionu. Jen loni jich dodavatele plynu změnilo 24 600 měsíčně. „V prvním roce chceme získat minimálně dvacet tisíc zákazníků,“ uvedl šéf MND Prodej Ludvík Baleka.

Zákazníci se podle něj nemusí obávat nátlakového podomního prodeje ani nejasných smluvních formulací. Firma chce nový produkt nabízet prostřednictvím zákaznické linky a na internetu. Kamenná pobočka bude k dispozici v hodonínské centrále a do budoucna společnost nevylučuje ani spolupráci s distribuční sítí Sazky nebo CK Fischer.

„Máme stoletou tradici těžby ropy a zemního plynu. Díky vlastní těžbě zemního plynu plně kontrolujeme jeho cenu a tak můžeme našim klientům garantovat dlouhodobě výhodné ceny,“ uvedl člen představenstva Miroslav Jestřabík. Do tří let firma očekává tržby z prodeje plynu přes miliardu korun. „Samozřejmě počítáme, že to bude pro nás ziskový byznys,“ dodal mluvčí Dan Plovajko.

Jediný tarif pro všechny

Na internetových stránkách firma podrobněji informuje o cenových úsporách ve srovnání s jinými dodavateli. Například domácnost, která topí plynem v rodinném domě v Praze, tak při spotřebě 25 MWh proti tarifu Standard Pražské plynárenské údajně ušetří 2634 korun za rok. Pokud domácnost na plynu vaří, tak při spotřebě 1,5 MWh proti tarifu Standard Pražské plynárenské 2014 prý ušetří přes 1000 korun za rok. Při spotřebě 33 MWh firma odhaduje úsporu i proti tarifům Standard od RWE, Plyn FIX24 od společnosti ČEZ, Garance 2014 od Bohemia Energy či Standard od E.ON.

Společnost chce nabízet jediný tarif pro všechny typy odběratelů. Smlouvy mají být na dobu neurčitou, vypověditelné bez jakýchkoliv sankcí a poplatků.

Zásobník plynu firmy MNDZásobník plynu firmy MND | Zdroj: CTKZásobník plynu společnosti MND

V Česku má podle odhadů operátora OTE a informací společností mezi obchodníky největší podíl na počtu odběrných míst RWE, a to 57 procent. Pražská plynárenská disponuje podílem 15 procent a ČEZ Prodej má 11 procent. Na Bohemia Energy připadá sedm procent a E.ON šest procent. Ostatní dodavatelé podle OTE obchodují s celkovým podílem zhruba čtyři procenta. Podle MND je na českém trhu nyní přes třicet dodavatelů.

Moravské naftové doly jsou největší těžební společností ropy a zemního plynu v zemi. Nabízí druhou největší skladovací kapacitu v ČR. Firma podniká i v dalších odvětvích, patří jí například společnosti Sazka, CK Fischer a informační linky 1188.