Křetínského EPH opouští stavbu obřího větrného parku | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Křetínského EPH opouští stavbu obřího větrného parku

Křetínského EPH opouští stavbu obřího větrného parku
Daniel Křetínský
• 
ZDROJ: Robert Zlatohlávek, E15

Jan Stuchlík

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie, jež na několik let omezí rozvoj obnovitelných zdrojů, zastaví i jeden z největších větrných projektů v Česku. Společnost EP Renewables, jež patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), bude nejspíš muset ustoupit od výstavby větrné elektrárny Chomutov s výkonem šedesát megawattů. Nestihne totiž včas získat autorizaci od ministerstva průmyslu a obchodu.

V novele, kterou by měl podle očekávání příští týden schválit Senát, se píše, že na podporu zelené elektřiny dosáhnou jen větrné elektrárny s výkonem nad sto kilowattů, které budou mít ke dni platnosti zákona vydanou autorizaci a investoři je stihnout postavit do konce roku 2015. U menších zdrojů je třeba stavební povolení. Vzhledem k tomu, že novela bude nejspíš platit od října, EP Renewables podle zdrojů obeznámených s projektem nebude mít na vyřízení autorizace dost času.

Firma však bude dál připravovat druhý obří park VTE Moldava o výkonu 54 megawattů. Na něj už má autorizaci a usiluje o stavební povolení. „Projekt VTE Moldava je naší prioritou v oblasti výstavby zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů,“ potvrdil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Instalovaný výkon větrných elektráren v Česku se tím zvedne o pětinu.

Nové podmínky ovšem komplikují život také menším investorům. „Máme rozpracované tři projekty, do nichž jsme vložili zhruba patnáct milionů korun. Pro získání stavebního povolení a autorizace nám chybí stanovisko ČEZ o připojení. Už to trvá osm měsíců a nevíme, kdy ho dostaneme,“ uvedl Rudolf Kreisinger, prokurista společnosti Windenergie, jež chce stihnout postavit elektrárny s celkovým výkonem osmi megawattů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím vydalo deset autorizací pro elektrárny s celkovým výkonem 149,5 megawattu, které by měly být uvedeny do provozu letos a příští rok, a řeší dalších sedm žádostí. Jenže ani projekty s autorizací nemusí dvouletou lhůtu pro výstavbu stihnout. Některé z nich ještě nemají stavební povolení. To se může táhnout podle dosavadních zkušeností investorů i několik let.

Dilema starších projektůDilema starších projektůAutor:

„Klíčové bude i to, jakou výkupní cenu pro elektřinu z větru na příští rok stanoví Energetický regulační úřad. Zhruba deset investorů už všechna povolení má, ale kvůli vytíženosti dodavatelů by elektrárny nestihli postavit letos s letošní podporou. Tak vyčkávají,“ dodává Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii. Teprve podle
výše podpory pro příští rok se rozhodnou, zda elektrárny nakonec postaví.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!