Křetínský získal peníze na ovládnutí EPH | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Křetínský získal peníze na ovládnutí EPH

Křetínský získal peníze na ovládnutí EPH
Daniel Křetínský, EPH
• 
ZDROJ: Foto E15 Robert Zlatohlavek
Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Miliardář Daniel Křetínský a skupina J&T udělali další významný krok k úplnému ovládnutí Energetického a průmyslového holdingu. Podařilo se jim totiž od bank získat obří úvěr 1,8 miliardy eur (49,5 miliardy korun), sdělily deníku E15 zdroje z bankovních kruhů.

Část z těchto peněz bude přitom sloužit na financování odkupu čtyřicetiprocentního podílu v EPH, který vlastní skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Rovněž čtyřicet procent akcií holdingu kontroluje skupina J&T a zbylou pětinu drží jeho šéf Daniel Křetínský.

Téměř padesátimiliardová půjčka navazuje na dřívější transakci. Jde totiž o refinancování původního akvizičního úvěru 1,5 miliardy eur, který poskytlo holdingu konsorcium bank v lednu 2013 na nákup 49procentního podílu ve firmě Slovenský plynárenský priemysel od evropských energetických kolosů E. ON a GDF Suez. Od začátku roku 2013 EPH již dokázalo z tohoto úvěru splatit přes půl miliardy eur.

EPH tak nyní přes firmu Slovak Gas Holding drží zmíněný podíl a plnou manažerskou kontrolu v plynárenských aktivech, která pokrývají tranzit, distribuci a skladování plynu na Slovensku. Vlastní společnosti Eustream, SPP Distribúcia, firmu Nafta nebo Pozagas.

Dohoda o astronomické půjčce se podle zmíněných zdrojů podepsala v závěru minulého týdne. Úvěr pro Křetínského a skupinu J&T zajišťovaly čtyři bankovní domy: americká Citibank, britská Royal Bank of Scotland, francouzská Société Générale a italská UniCredit. Kromě těchto bank se však na úvěru podílejí i další finanční instituce.

EPH koupila vlastní akcie od PPF
Energetický a průmyslový holding koupil od skupiny PPF Petra Kellnera na začátku února 7,44 procenta vlastních akcií. Holding za ně zaplatil 54 milionů eur, což v korunách odpovídá částce 1,48 miliardy. Vyplývá to ze zprávy o loňském hospodaření PPF, kterou skupina zveřejnila na závěr minulého týdne. Výsledkem transakce bylo snížení podílu PPF v holdingu z 44,44 procenta na rovných čtyřicet procent.

Kromě peněz z úvěru se na odkup Kellnerovy části EPH použijí rovněž výnosy z prodeje dluhopisů skupiny EP Energy (součást EPH) a dividendy ze společností, které jsou součástí Energetického a průmyslového holdingu. Při shánění peněz jednal Křetínský již dříve i s australskou investiční bankou Macquarie, ale tato jednání skončila neúspěšně.

Energetický a průmyslový holding je druhou největší tuzemskou energetickou skupinou hned za polostátním kolosem ČEZ. Podle posledních údajů z roku 2012 vlastnil EPH majetek v hodnotě 285,2 miliardy korun. Tržby skupiny tehdy dosáhly 115 miliard korun a zisk před úroky, daněmi a odpisy činil 32,7 miliardy.

Do portfolia holdingu náleží firmy v České republice, Německu, Polsku a na Slovensku. Mezi největší patří kromě skupiny Slovenský plynárenský priemysel rovněž Plzeňská energetika, Elektrárny Opatovice, Pražská teplárenská, Stredoslovenská energetika nebo například německá hnědouhelná společnost Mibrag. Úhrnný výkon energetických zdrojů skupiny představuje 1750 megawattů. Firmy EPH zaměstnávají přes osm tisíc lidí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!