Kyjev odmítl ruský návrh slevy plynu o 100 dolarů. Chce kontrakt

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Will Merydith, Flickr, CC BY 2.0

ČTK
ČTK , čap
Rusko navrhlo Ukrajině zhruba čtvrtinové snížení nynější ceny za plyn - o 100 dolarů, přibližně dva tisíce korun, za tisíc krychlových metrů. Kyjev ale návrh odmítl. Podle listu Ukrajinska pravda to na zasedání ukrajinské vlády řekl premiér Arsenij Jaceňuk, podle něhož ukrajinská strana trvá na podepsání nového kontraktu.

„Rusko nám předložilo návrh ohledně snížení ceny plynu o 100 dolarů, s takzvanou slevou. Chci rovnou oficiálně prohlásit, že tyto ruské léčky známe: slevu stanovuje a ruší vláda Ruské federace,“ uvedl Jaceňuk s poukazem na to, že by tak Moskva mohla kdykoli od „slevy“ ustoupit.

„Proto náš návrh byl, je a zůstane stejný: změny ve smlouvě,“ zdůraznil předseda ukrajinské vlády. „Jestliže je plyn politickou zbraní, pak je jasné, že jde o politickou zbraň v rukou ruské vlády. A jestliže je plyn, jako je tomu v celém světě, zboží, pak my obchodujeme na základě kontraktů, a ne na základě toho, líbí-li se Rusku ukrajinská vláda nebo ne,“ prohlásil Jaceňuk.

Spor o plyn vypukl mezi Ruskem a Ukrajinou počátkem dubna, kdy Moskva zrušila předchozí slevy, které poskytla režimu svrženého prezidenta Viktora Janukovyče mimo jiné za pronájem sevastopolské námořní základny na mezitím anektovaném Krymu. Cena plynu pro Ukrajince tak prudce vzrostla z 268,50 na 485,50 dolaru za tisíc metrů krychlových.

Tíživý dluh

Rusové požadují, aby Ukrajinci zaplatili dluhy za předchozí dodávky, a také žádají platby za další dodávky předem. Kyjev naopak odmítá Ruskem stanovenou novou cenu plynu a také zpochybňuje výši svého dluhu. Nicméně ukrajinská společnost Naftogaz minulý měsíc část ruských pohledávek splatila.

„Jsme ochotni splatit celý dluh podle tržní ceny,“ konstatoval Jaceňuk. Dodal přitom, že Kyjev při jednáních s Ruskem o ceně zůstává na své pozici a cenu 268,50 dolaru považuje za cenu tržní.

RIA Novosti v této souvislosti připomněla, že ruský ministr energetiky Alexandr Novak takovou cenu považuje za „absolutně netržní“. Evropská komise navrhla stanovit cenu ruského plynu pro Ukrajinu v rozmezí 350 až 380 dolarů, což odpovídá ceně plynu na evropském trhu.

Šéf ruského plynárenského podniku Gazprom Alexej Miller podle ruských agentur po schůzce s evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem oznámil, že Rusko posunulo termín, odkdy má Ukrajina platit za ruský zemní plyn předem, na 16. června. Moskva původně hrozila, že už od 3. června zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev nezačne platit předem. Termín ale opakovaně posunula.

Sejdou se u kulatého stolu

„Ruská strana udělala vstřícný krok, aby mohla pokračovat konstruktivní jednání,“ citovaly agentury Millera. Na středu jsou v Bruselu naplánována třístranná jednání zástupců Ruska, Ukrajiny a Evropské komise, která mají odvrátit hrozbu přerušení dodávek ruského plynu na Ukrajinu a následně dále do Evropy.

O bruselských jednáních podle ITAR-TASS hovořil ruský prezident Vladimir Putin telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ujistil ji, že Rusové jsou připraveni jednat konstruktivně, aby se dospělo k vzájemně přijatelné dohodě. Poslední trojstranné rozhovory skončily bez konkrétního výsledku po asi osmi hodinách až v úterý nad ránem.

Rusko-ukrajinský spor o cenu plynu naposledy v lednu 2009 narušil i dodávky ruského plynu do Evropy, kde ruský monopolní vývozce Gazprom kryje asi třetinu spotřeby.